Pirazol türevi yeni dispers disazo boyarmaddelerin sentezi ve spektroskopik ve haslık özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of novel pyrazole derivative disperse disazo dyes and ınvestigation of their spectroscopic and fastness properties
  1. Tez No: 410018
  2. Yazar: EMİNE BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemistry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak 5-amino-4-arilazo-3-metil-1-fenilpirazol türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen bu 5-amino-4-arilazo-3-metil-1-fenilpirazol türevleri daha sonra diazolanarak 5-hidroksi-3-metil-1H-pirazol ve 5-hidroksi-3-metil-1- fenilpirazol bileşiklerine kenetlenmiş ve yeni pirazol türevi dispers disazo boyarmaddeleri elde edilmiştir. Sentezlenen bu iki seri boyarmadde element analizi, UV, FT-IR ve 1H-NMR gibi spektral yöntemlerle karakterize edilmiş ve pH, çözücü değişimi, elektron alıcı ve elektron verici grupların o-, m- ve p- köşelerinde bağlı olmasının bu bileşiklerin absorpsiyon yeteneklerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Sentezlenen bu boyarmaddelerin tekstilde kullanımını değerlendirmek üzere Poliamid 6.6 (P.A. 6.6), Polyester (PES) ve Polilaktikasit (PLA) kumaşlar tüm elde edilen boyarmaddeler ile boyanmış ve ISO standartlarına göre haslıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mainly 5-amino-4-arylazo-3-methyl-1-phenylpyrazole derivatives were synthesized. These obtained 5-amino-4-arylazo-3-methyl-1- phenylpyrazole derivatives then diazotized and coupled with 5-hydroxy-3-methyl- 1H-pyrazole and 5-hydroxy-3-methyl-1-phenylpyrazole and eventually novel pyrazole derivative disperse disazo dyes were synthesized. These compounds were characterized by UV-vis, FT-IR, 1H-NMR spectroscopic techniques and elemental analysis. The effect of varying pH, and solvent upon the absorption ability of pyrazole substituted with electron-donating and electron-withdrawing groups at their o-, m-, p- position was examined. To evaluate the use of these dyes in textile, Polyamide 6.6 (P.A. 6.6), Poliester (PES) and Polylacticacid (PLA) fabrics were dyed with all of the synthesized dyes. Fastness properties were evaluated according to ISO standards.