(S,T) Gauss Fibonacci ve Lucas sayılarının kombinatorial özellikleri üzerine
(S,T) Gauss Fi̇bonacci̇ ve Lucas sayilarinin kombi̇natori̇al özelli̇kleri̇ üzeri̇ne
- Tez No: 410020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde (s,t) Gauss Fibonacci ve (s,t) Gauss Lucas sayıları tanımlanarak önemli kombinatorial özellikleri incelenmiştir. Bu tanımlanan sayıları içeren matris dizilerinin özellikleride yer almıştır. Birinci bölümde Fibonacci, Lucas, Pell ve Pell-Lucas sayılarının tanımları ve diğer bölümlerde kullanılan temel özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde Gauss Fibonacci ve Gauss Lucas sayıları yardımıyla (s,t) Gauss Fibonacci ve (s,t) Gauss Lucas sayıları tanımlanarak özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde elde edilen sayılarla yeni matrisler tanımlanmış ve kombinatorial özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis the definitions of (s,t) Gauss Fibonacci and (s,t) Gauss Lucas numbers are given and important combinatorial properties are examined. Also the matrix sequences that contain these numbers are given. In the first chapter the definitions of Fibonacci, Lucas, Pell and Pell-Lucas numbers are given and some basic properties which will be used in the other chapters are given. In the second chapter by the help of Gauss Fibonacci and Gauss Lucas numbers (s,t) Gauss Fibonacci and (s,t) Gauss Lucas numbers are defined and some properties are given. Finally in the third chapter using the numbers defined in the second chapter new matrices are defined and combinatorial properties are given.