Buharlaşmalı soğutucuların psikrometrik analize dayalı performans belirlemesi
Performance evaluation of evaporative coolers based on psychrometric analysis
  1. Tez No: 410021
  2. Yazar: OĞUZ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FEVZİ KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Enerji verimliliği her alanda olduğu gibi soğutma sistemlerinde de gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bina soğutma yükünün tasarım aşamasında belirlenip uygun soğutma sisteminin seçilmesi önemli bir ihtiyaçtır. Direkt buharlaşmalı soğutucular yüksek verimleri nedeniyle özellikle kurak iklimlerde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada, Visual C# programlama dilinde bir binanın soğutma yükünü ve bu yükü karşılayacak direkt buharlaşmalı soğutucu kapasitesini hesaplayan bir program hazırlanmıştır. Soğutucu kapasitesini hesaplamak için gereken doyma verimi iki ayrı deneysel çalışma sonucunda saptanmıştır. Kullanıcı dostu arayüz ile hazırlanan program yapı elemanları, aydınlatma, insanlar ve cihazlardan kaynaklanan soğutma yüklerini ışınım zaman serileri yöntemi ile 24 saatlik dönem boyunca her saat için hesaplayarak maksimum yük ve maksimum yükün oluştuğu saati, bu yükü karşılayacak hava debisini, soğutucu adedini ve soğutuculara beslenmesi gereken su debisini belirlemektedir. Bu program sayesinde bir binanın soğutma yükü tasarım aşamasında hesaplanabilmekte, farklı yapı elemanlarının soğutma yüküne etkileri kolayca karşılaştırılabilmekte ve buharlaşmalı soğutma sistemlerinin girilen iklim koşulları için uygun olup olmadığı belirlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency gains importance in cooling systems like all fields day by day. It is an important need to determine the cooling load of a building during design and select suitable cooling system. Direct evaporative coolers have a large usage area due to their energy efficiencies, especially in arid climates. In this study, a software which calculates the cooling load of a building and the capacity of direct evaporative cooler to satisfy the cooling load has been developed in Visual C# programming language. Saturation efficiency which is required to calculate the cooler capacity was determined as a result of two different experimental studies. The software has been developed with user-friendly interface and it calculates hourly cooling loads occurring from building components, lighting, occupants and devices with radiant time series method in a period of 24 hours, determines the peak load and the hour at which the peak load occurs, the air flow to satisfy the peak load, number of coolers and the water flow which needs to be supplied to coolers. With this software, one can calculate the cooling load of a building during design, easily compare effects of different building components to the cooling load and determine whether or not evaporative cooling systems are suitable for climate conditions given.