Tüplü asma fidanı ile yapılan bağ tesislerinde dikim hatalarının fidanlarda tutma oranı ve sürgün gelişimi üzerine etkileri
The effects of mistakes made during planting potted saplings in vineyard on the viability rate and shoot development of saplings
- Tez No: 410062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma; Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezine ait fidan yetiştirme seralarında 2013 yılında yürütülmüştür. Bu araştırma, aşılı asma fidan üretimi öncesi ve sonrasında yapılan bir takım hataların fidan randıman ve kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, bitkisel materyal olarak asma fidanı üretim tesisinden elde edilen olan 41 B anacına aşılı Narince çeşidi kullanılmıştır. Amerikan asma anaçlarına ait çelikler Narince üzüm çeşidine masa başında aşılandıktan sonra, serada tüplü fidan üretimi gerçekleştirilmiştir. Fidanlarının dikimi sırasında kasıtlı olarak bir takım hatalar (ayakla basarak, fidandan tutarak, cansuyu verilmeden, tüp harcı dağıtılarak, toprak kesekli iken, fidan köklerinin ticari gübre ile direkt temas edilerek, yüzlek ve derin dikim) yapılmış ve fidanların dikim sonrası tutma oranlarına bakılmıştır. Vegetasyon sonunda fidan tutma oranı ve sürgün uzunluk değerleri saptanarak değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; vejetasyon sonunda derin dikimlerin fidan tutma oranını önemli derecede düşürdüğü ve standart tüplü fidan dikimi ile yapılan dikimlerde fidanların en yüksek düzeyde gelişme gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at sapling greenhouses belonging to the Application and Research Center, Gaziosmanpaşa University, Tokat during 2013. This study was performed to investigate the effects of some mistakes made during the planting potted sapling on the viability ratios and quality of the grafted grapevine sapling. In this study, the variety of Narince grafted to the 41 B rootstock that was obtained from the plant of the grapevine sapling production facility was used as a plant material. The potted sapling production was performed at the greenhouse after grafting of the slips of American grapvine rootstocks on the variety of Narince. Some mistakes (pressing by feet, holding the trunk of sapling, without providing any sap, changing the mixture of sapling pots, planting the sapling when the soil is clod, making roots of the saplings contact with the commercial fertilizer, deep and shallow plantings) were made on purpose during the saplings planting and the rates of their viability were examined after planting. The rates of the sapling viability and shoot length were determined at the end of the vegetation period. Based on the results of the study, the deep planting significantly reduced the rate of the sapling viability and the saplings grown in standard pots showed the highest level of the development.