Fourier dönüşümü kullanılarak perdelenmiş coulomb potansiyelinin ve Slater atom orbitallerinin momentum uzayında oluşturulması
Evaluation of the screened coulomb potential and Slater type orbitals in momentum space using fourier transform
  1. Tez No: 410061
  2. Yazar: DERYA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çok elektronlu atom ve moleküllerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi için önerilen yaklaşımlardan en önemlisi moleküler orbital teoridir. Moleküler orbital teoride, birçok yaklaşık yöntem geliştirilmiştir. Bunlardan en önemlisi Hartree-Fock-Roothaan yöntemidir. Atom ve moleküllerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenebilmesi için uygulanan Hartree-Fock-Roothaan yaklaşımında uygun orbitaller seçilmelidir. Bu yaklaşık yöntemlerde ortaya çıkan ve çok yaygın olarak kullanılan en önemli atom orbitalleri, Slater tipi ve Gaussian tipi orbitallerdir. Bu çalışmada Slater tipi atom orbitalleri kullanılmıştır. Konum uzayında sistem birçok değişkene bağlı olduğu için hesaplamaları yapmak oldukça zordur. Fakat momentum uzayı tek değişkene bağlı olduğu için hesaplamaları yapmak konum uzayına nazaran çok daha kolaydır. Bu nedenle Slater tipi orbitaller ve perdelenmiş coulomb potansiyeli Fourier dönüşümü kullanılarak momentum uzayında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular orbital theory is the most important approaches proposed for the study of physical and chemical properties of many-electron atoms and molecules. In molecular orbital theory, many approximate methods have been developed. The most important of these is the Hartree-Fock-Roothaan method. For examining the physical and chemical properties of atoms and molecules, the appropriate orbitals should be chosen in the Hatree-Fock-Roothaan approximation. The most important atom orbitals occurred and widely used in the approximate methods are Slater type and Gaussian type orbitals. In this study the Slater type atomic orbitals have been used. Because of the position space depends on many variables the calculations are very difficult. But in the momentum space the calculations are much easier than the position space because it is based on a single variable. Therefore, the Slater-type orbitals and the screened Coulomb potential has been investigated by using Fourier transform in momentum space.