Decision support system proposal for managing flexibility of automotive industry supply chain
Otomotiv endüstrisi tedarik zincirinde esneklik yönetim sistemi önerisi
- Tez No: 410066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE GENEVOIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Teknolojik gelişimler ve müşteri profilinin değişmesiyle üreticiler için müşterilerini kaybetmemek her geçen gün daha da zorlaşmakta ve bunu başara bilmek için de çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda, değişen müşteri taleplerine cevap vermek ve belirsiz piyasa koşullarına uyum sağlamak için esneklik kavramı ortaya atıldı. Esneklik, bir şirketin belirsizliklere karşı uyum gösterebilme yeteneği olarak tanımlandı ve çeşitleri birçok çalışmada tanımlandı. Bu çalışmanın amacı, otomotiv sektöründeki esneklik çeşitlerinin tespiti ve tanımlarını yaparak, ulaşılması zor ve maliyetli olan esneklikleri modelleyip, sınırlı bütçe ile hangi esnekliklerin daha önemli olduğunu tespit edecek karar destek sistemini oluşturmak ve çözmektir. Tanımlar geniş bir literatür taraması ile oluşturulmuş, çözüm modeli için tüm çok kriterli karar destek sistemleri incelenmiş ve uygun olan ELECTRE III metodu, ve bu modeli kullanabilmek için performans matrisinde gerekli olan kriter ağırlıkları için ise ANP metodu ile kombine edilmiştir. Tabloların doldurulmasında sektörün içinden experler ile çalışılmıştır. Sonuçlara göre seçilen esneklikleri, otomotiv endüstrisi tedarik zincirine uygulama önerileri ve zorlukları bundan sonra yapılacak olan çalışmaların ana konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering the technological developments and the changing customers' profile, for the producers not to lose customers has been very difficult day by day and studies has been done for this matter of fact. The term flexibility raised in order to answer the clients' changing demands and complying with the uncertain market conditions. Flexibility is defined as a company's ability to adapt itself to uncertainities and flexibility types are described in a number of studies. The aim of this study is to determine and define flexibility types in automotive industry, to model flexibilities which are hard to reach and expensive, in limited bugdet, and create and offer a decision support system determining which of the flexibility types are more important. The definitions were created with an extensive literature review, multi criteria decision making systems were analyzed for solution model and favorable ELECTRE III method and criteria weighs in performance matrice which are necessary for using this model is combined with ANP method. For creating tables, I worked with the experts from the industry. The felexibility types which were chosen due to the results, suggestions for the supply chain of automotive industry and their diddiculties will be the main subject of the next studies.