Tokat'ta doğal olarak yetişen muşmula (Mespilus germanica L.) genotiplerinin seleksiyonu
Selection of medlar (Mespilus germanica L.) genotypes naturally grown in Tokat region
- Tez No: 410090
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma; 2010-2012 yılları arasında Tokat merkez, ilçe ve köylerinde yapılmıştır. Çalışmada, Tokat ili florasındaki doğal olarak yetişen muşmula populasyonun tespiti, bunlar içerisinden de yetiştiricilik bakımından ümitvar çeşit adaylarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Survey sonucu 2 605 muşmula popuasyonu tespit edilmiştir. Populasyon içinden ön seleksiyon ile 293 genotip daha sonraki yılda ise 62 adet genotip seçilmiş ve detaylı özellikleri incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucu üstün özellikli 11 genotip çeşit adayı olarak belirlenmiştir.11 genotipin çiçeklenme tarihleri 26 Nisan/6 Mayıs tarihleri arasında başlamış ve 10-12 gün devam etmiştir. Meyve hasatları 22 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Meyve ağırlıkları ortalama 15,99- 37,20 g arasında, Çekirdek ağırlığı/ meyve ağırlığı oranı %6,12- 15,63 arasında, toplam kuru madde miktarları %27,34-44,11 arasında bulunmuştur. Suda çözünebilir kuru madde miktarları ağaç olumu döneminde %14,10-27,30, tüketim olumu döneminde %13,80-20,50 olarak tespit edilmiştir. Toplam asitlik ağaç olumu döneminde 25-8,94 g/L, tüketim olumu döneminde 2,80-7,24 g/L olarak belirlenmiştir. Vitamin-C miktarları ağaç olumu döneminde 30,00-8,00 mg/100g, tüketim olumu döneminde 26,67-6,40 mg/100g arasında belirlenirken, meyvelerin toplam fenolik madde miktarları ise, ağaç olumu döneminde 92,05-10,64 mg/100g, tüketim olumu döneminde 45,30-10,35 mg/100g arasında bulunmuştur. Çalışmamızdaki 11 genotipte 27 SSR primeri kullanılarak moleküler düzeyde akrabalık düzeyleri de belirlenmiş olup, elde edilen dendoramda '60NT01' bir grupta ve diğer genotipler bir grupta toplanmıştır
Özet (Çeviri)
The study was conducted in the centrel, districts and villages of Tokat during 2010-2012 years. In the study, the identification of medlar population which grow naturally in Tokat flora and determination of promising species among them as candidates in terms of cultivating were aimed. As a result of the survey, 2 605 medlar population were found. Among the poulation, 293 genotypes were pre-selected in the first year and 62 genotypes were selected and were examined for their characteristics in detail in the following year. Finally, 11 genotypes with high characteristics were assessed as candidates for species.The flowering of 11 genotypes began between 26 April/6 May and lasted 10-12 days. Fruit harvesting took place between 22 October and 10 November. The weights of fruit were identified as between 15,99 and 37,20 g, the ratio of the Seed weight and Fruit weight between 6.12 % and 15.63 %, respectively, and the amount of total solid substance between 27,34 % and 44.11 %. The amount of total soluble solid were identified as 14,10 % - 27,30 % during maturing and 13,80 % -20,50 % during consumption time. Total acidic were ranged between 4,25 g/L -8,94 g/L at maturing and 2,80g/L - 7,24g/L during consumption time. The amount of Vitamin C at maturing varied between 30,00-8,00 mg/100g; whereas between 26,67-6,40 mg/100g during consumption time. The total phenolic substance of genotypes were also between 92,05-10,64 mg/100 g at maturing and between 45,30-10,35 mg/100 g during consumption time.In diversity dendogram of 11 genotypes obtained using 27 SSR primers, the genotypes were divided in two main grups where '60NT01' in first grup and others in the second grup