Ortaöğretim öğrencilerinin üniversite sınavına yönelik olarak okul kazanımlarının istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmesi
The evaluation of the secondary school students' school acquirements by statistical methods
- Tez No: 410089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, devlet ve özel okul başarısının, cinsiyet ve branşlara göre farklılıklarını istatistiksel yöntemlerle göstermektir. Bu çalışmada Ocak 2014'te Samsun Dershaneler Birliği' nin 9. , 10. ve 11. sınıflara yapmış olduğu deneme sınavı veri olarak kullanılmıştır. Söz konusu veri kullanılarak deneme sınavı sonuçları okul türü, cinsiyet, ilçe ve okul tipi açısından değerlendirilmiştir. Verinin analizinde genellikle parametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bununla beraber değişkenlerin alt grupları arasındaki ilişkileri veren Uygunluk Analizi ile veriden elde edilen sonuçlar grafiksel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the states and special schools' success differences according to the sex and branches with statistical method. The practice exam done by The Unity Of Courses In Samsun for 9., 10. and 11. classes is used as data. The results of this exam is evaluated for school types, sex, town and the specializations of the school in analysing of the data. Statistical methods usually being non-parametric are used. Also, Correspondence Analysis showing the relation ship among subgroup and the results obtained from the data is shown graphically.