Tükenmişlik sendromu ve Denizli Devlet Hastanesi hemşireleri örneği
Burnout syndrome and example of Denizli State Hospital nurses
  1. Tez No: 410141
  2. Yazar: VESİLE ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, tükenmişlik sendromunu ve Denizli Devlet Hastanesi hemşirelerinin tükenmişlik durumlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal bölümünde tükenmişlik sendromu için literatür taraması ve değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmada Denizli Devlet Hastanesindeki 485 hemşireye anket uygulaması yapılmış, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Araştırma, iki bölüm halinde planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde tükenmişliğin yapısı ve kuramsal temelleri, tükenmişliğin ortaya çıkışı ve önleme yolları ele alınmıştır. Burada tükenmişliğin kavramsal çerçevesi, tükenmişliğin boyutları ve tükenmişlik modelleri, tükenmişliğin ortaya çıkışına etki eden etkenler, tükenmişliği bireysel ve örgütsel düzeyde önleme yolları analiz edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde tükenmişlik düzeyi ve Denizli Devlet Hastanesi örneği konusu analiz edilmiştir. Varsayımların kabul ve ret durumları sonuç bölümünde yer almaktadır. Araştırmada duyarsızlaşmada orta, duygusal tükenme ve kişisel başarının azalmasında yüksek düzeyde tükenmişlik yaşandığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Tükenmişlik Sendromu, Hemşireler, Duygusal Tükenme,Duyarsızlaşma, Kişisel Başarı.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyse the burnout syndrome and the burnout situation of the nurses working in the Denizli State Hospital. Literature survey and appraisal have been done in the theoretical part of the research. It has been conducted a survey to the 485 nurses in the Denizli State Hospital, results have been evaluated statistically. SPSS 20 program has been used in the analysis of the data. The research has been planned and realized in two parts. In the first part, the structure and theoretical basis of the burnout, the emergence and the ways of preventing the burnout have been handled. In this part, the conceptual framework of the burnout, the dimensions of the burnout and the models of the burnout, the factors that affect the emergence of the burnout, the personal and organizational ways of preventing the burnout have been analyzed. In the second part of the research, burnout level and the case of Denizli State Hospital have been analyzed. The acceptance or the rejection of the assumptions has been stated in the final section. It has been determined medium level burnout in the insensitivity, high level burnout in the emotional exhaustion and decreasing of personal success as a result of the research. Keywords :Burnout Syndrome, Nurses, Emotional Exhaustion,Depersonalization, Personal Accomplishment