Türkiye'de koruyucu sağlık hizmetlerinin AB kriterleri açısından Bursa sağlık kurumları örneğinde incelenmesi
Health services in Turkey the eu criteria in terms of health, Bursa examination of the institutions in the sample
- Tez No: 410144
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM S. CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sağlık sistemi; ülke genelinde varolan toplumsal ve kamu sektörü kaynaklarına, halkın katılımı ile bireye sağlıklı, mutlu, üretken ve nitelikli bir yaşam sağlamayı amaçlayan, sağlık sorunlarını en aza indirgeyecek örgütsel, çoğulcu bir sistemin alt bölümüdür. Hızla gelişen ve değişen çağımızda sağlık kavramı da değişmiş, insanlar daha kaliteli ve hak ettikleri gibi bir sağlık hizmeti bekler olmuştur. Sağlık sektöründe son zamanlarda topluma yönelik önemli gelişmeler olmasa bile, aile hekimliği sistemi çalışmaları, sağlıkta tek çatı sistemi gibi yasal ve yönetimsel düzenlemeler güncelliğini ve önemini sürdürmektedir. Ayrıca Avrupa birliğine giriş süreci sağlık sektöründe de gelişme ve iyileştirmelerin sürekliliğini gerektirmektedir. Sağlık ve sağlık hizmetleri genel bir yaklaşımla ele alınmış, sağlık hizmetleri sınıflandırılarak, kategorize edilen bölümler genel hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Sağlık bakım hizmetleri ele alınarak incelenmiştir. Bakım hizmetleri, Türkiye'de ve dünyadaki örneklerle incelenerek Türkiye'nin bu hizmete olan ihtiyacı ve Zübeydehanım doğumevi örneği durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma 3 bölümden oluşmaktadır. Anahtar Kelimeler : Sağlık bakımı, Sağlık hizmetleri, Avrupa birliği
Özet (Çeviri)
Health system; across the country, the existing social and public sector resources, public participation in individuals with healthy, happy, productive life, and aims to provide a qualified health problems to a minimum which minimizes organizational, is a subsection of a pluralistic system. In our rapidly changing and evolving era, the concept of health is also changed and people have been deserving a better quality of health services. Recently, continued actuality and importance of leganity and administrative reorganizations in the health sector. Otherwise, process of admission with European Union require continuity of development and amendments also in the health sector. This research consists of two parts. Health and health services are discussed in general, and classified health services are discussed after categorization. Care services, it's current situation and the needs are tried to be determined according to examples globally and in Turkey and Zübeydehanım maternity. It has been attempted to determine Our country's need for care services and it's current state have been attempted to be determined by examining the examples in Turkey and the world. Key Words : Health Care, Hospital based care, European union