Hastane çalışanlarında örgütsel bağlılık (Antalya Atatürk Devlet Hastanesi hemşireleri örneği)
Organizational commitment of hospital employees(Antalya Atatürk State Hospital nurses examples)
- Tez No: 410143
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda işletme alanında örgüt konusu etrafından şekillenen çalışmalar arasında örgütsel bağlılık önemli bir yere sahiptir. Örgütle kurulan aidiyet duygusu ve örgütün amaçları etrafında çalışanların amaçlarının biçimlenmesi, aynı hedefler çerçevesinde hareket edilmesi işletmelerin hizmet kalitesini yükseltmekte, piyasa koşulları içerisinde fark oluşturmakta ve rekabet gücünü artırmaktadır. Kamu kurumu özelliğindeki hastanelerde de örgütsel bağlılığın artırılması organizasyonların iş kapasitesini, başarı yüzdesini, etkin ve verimli sonuçların ortaya konulmasını, hasta memnuniyetini büyük oranda artırmaktadır. Sağlık kurumlarının bu konu ile ilgili çalışmalarını şekillendirmesi gerektiği varsayımı üzerinden hareketle örgütsel bağlılık konusu seçilmiştir. Antalya Atatürk Devlet Hastanesi hemşireleri örneği üzerinden hastane örgütlerinde örgütsel bağlılık düzeyinin ve etkileyenlerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışmada kuramsal kısımda literatür taramasından istifade edilmiştir. Araştırma kısmında ise nicel yöntem benimsenmiştir. Bu kapsamda anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması kapsamında elde edilen bulgular SPSS istatistik programına girişleri yapılan verilerin frekans analizleri, t Testi ve ANOVA testi sonucunda ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Örgüt, Örgütsel Bağlılık, HemĢireler
Özet (Çeviri)
In the recent years organizational commitment has taken an important role in management. This in the foundation of an organization it establishes a sense of belonging and purpose while fulfilling the objectives of the organization in increasing service quality thus creating a difference within the market increasing competition. With increasing the commitment to the organization the working capacity of the organization as a public body feature demonstrates with a high percentage of success in the effective and efficient patients satisfaction. The Health Institute concluded that the organizational commitment is what they would focus on in shaping their work. Antalya Ataturk General Hospital was used as an example to clarify the success effects of organizational commitment to an organization. The theoretical study and quantitative research methods were used to conduct the survey. The survey work findings carried out frequency analysis of data into SPSS as demonstrated in the t-Test and Anova test. Key Words : Organizations, Organizational Commitment, Nurses