Çalışma hayatında stres ve stresle mücadele: Antalya Atatürk Devlet Hastanesi hemşireleri örneği
Stress and stress control in working life (Case of Antalya State Hospital nurses)
- Tez No: 410145
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hemşireler doktorlardan sonra sağlık kurumlarında görev üstlenen en önemli sağlık personeli olarak ifade edilebilir. Personelin performansı yüksek biçimde çalışabilmesi için elbette belirli düzeyde bir stres gerekli olabilir. Bu durum kişiyi motive edebilir. Bu nedenle hemşirelerin meslekleri icabı bilmeleri ve uygulamaları gereken bir takım stresle mücadele tekniklerini de hem mesleki gelişim hem de kişisel gelişim anlamında göz önünde bulundurmaları önemlidir. Çalışmanın amacı Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin stres ve stresle mücadele ile ilgili düşüncelerini tespit etmektir. Çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmada kuramsal kısım tarihçi metod ve kaynak tarama tekniğine dayalıdır. Ağırlıklı olarak nicel yöntem uygulanmıştır. Nicel veriler kuramsal kısım ile desteklenmiştir. Saha çalışması yapılmıştır. Antalya Atatürk Devlet Hastanesi örneği ele alınmamıştır. Veri toplama tekniği olarak anket çalışması yapılmıştır. Toplam 194 hemşire çalışmaya katılmıştır. Veriler istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma 2014 yılı içerisinde yapılmıştır. Anket analizinde iki gruplu değişkenler için t-testi, çoklu değişkenler için ANOVA analizi uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Stres, Stresle Mücadele, HemĢirelerde Stres
Özet (Çeviri)
After the nurses, doctors can be described as the most important health personnel played an active role in healthcare institutions. Staff performance, of course, may be required to work in a high stress level in certain ways. This situation can motivate people. Therefore, a team of nurses occupation for the sake of anti-stress techniques and practices necessary to know both professional development is important to consider both in terms of personal development. The purpose of the study of Antalya Atatürk State Hospital staff nurses to determine their thoughts about stress and combat stress. The study consists of four parts. Historian theoretical part is based on the method of work and technical literature. Mainly quantitative methods were applied. Quantitative data was supported by the theoretical part. Fieldwork was conducted. Antalya Atatürk State Hospital sample was not handled. Data collection techniques as the survey was conducted. A total of 194 nurses participated in the study. Data were analyzed by statistical program package. The study was conducted in 2014. Survey analysis t-Test for two groups of variables, ANOVA analysis was used for multiple variables. Key Words : Stress, Stress control, Stress in nurses