Personel güçlendirme, örgütsel özdeşleşme ve çalışan performansı arasındaki ilişki: Katılım bankalarında araştırma
The relation between personnel empowerment, organizational identification and employee performance: Research participation banks
- Tez No: 410148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, personel güçlendirme, örgütsel özdeşleşme ve çalışan performansı arasındaki ilişkinin araştırılması ve belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, personel güçlendirme, örgütsel özdeşleşme ve çalışan performansı konuları işlenmiş ve bu değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkileri ele alınmıştır. Bir başka ifade ile iş görenin örgütü ile özdeşleşmesi ve performansının artmasında personel güçlendirmenin nasıl bir rol oynadığı incelenmiştir. Araştırmamızı ölçümlemek için alan araştırma yöntemlerinden anket çalışması yapılmıştır. Verilerin elde edileceği anket hazırlanırken literatür taranmış ve en uygun ölçekler tespit edilmiş olup; 5'li likert tarzında Türkiye'de görev yapan katılım bankası personelleri arasında bir alan çalışması yapılmıştır. Ankete katılan ve bütün soruları cevaplayan 273 katılım bankası personelinden elde edilen veriler“SPSS”programında değerlendirilmiş olup; faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Çalışma neticesinde, personel güçlendirmenin alt boyutları olan anlam, yetkinlik, özerklik ve etkinin; örgütsel özdeşleşmeyi ve çalışan performansını olumlu olarak etkilediği; aralarındaki ilişkilerin pozitif ve anlamlı olduğu bulunmuştur. Yine örgütsel özdeşleşmenin de, çalışan performansını olumlu olarak etkilediği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Personel Güçlendirme, Örgütsel Özdeşleşme, Çalışan Performansı,
Özet (Çeviri)
In this study, we will examine and determine the relationship between personnel empowerment, organizational identification and employee performance. In this respect, we will first explain the personnel empowerment, organizational identification and employee performance issues and then further investigate the relationships with each other. In other words, we will examine how personnel empowerment plays a role in organizational identification and the rise of employee performance. The survey fieldwork was conducted to measure our research. We reviewed the literature data to obtain the most appropriate scale for deciding the measures of our study and decided on 5-point Likert-style survey among the staff of participation banks in Turkey. The data obtained from 273 survey participants who answered all the questions evaluated via“SPSS”program and factor analysis, correlation analysis, regression analysis, and comparative analysis was performed. As a result of the study; Meaning, Competence, Autonomy and Influence which are the subscales of personnel empowerment, positively influences the employee performance and organizational identification and a positive and significant correlation was found between them. And we also see that organizational identification has a positive effect on the employee performance. Key Words : Employee reinforcement, organizational identification, employee performance,