Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden zihinsel ve/veya bedensel engelli çocukların annelerinin benlik saygısı, umutsuzluk ve stresle başa çıkma düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of self-esteem, level of hopelessness and level of coping with stress in the mothers of children with mental and/or physical disabilities who are being treated in a special education and rehabilitation center
- Tez No: 410149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihinsel ve/veya bedensel engelli çocuğu olan annelerin benlik saygısı, umutsuzluk ve stresle başa çıkma düzeylerinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada annelerin yaşı, medeni durumu, ekonomik düzeyleri, çocuklarının engel türü gibi faktörlerin benlik saygısı, umutsuzluk ve stresle başa çıkma üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma amacına uygun olarak İstanbul ilinde çocuğu özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden 100 anne üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda engelli annelerinin benlik saygısı düzeyinin yüksek ve umutsuzluk düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Annelerin eğitim seviyelerinin benlik saygısı, umutsuzluk düzeyi ve stresle başa çıkma tarzları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the self-esteem, hopelessness and coping with stress levels of mothers with physically and/or mentally disabled children. Additionally, the effects of such factors as the mothers' age, marital status, financial situation and the type of the disability on their self- esteem, hopelessness and coping with stress were studied. The study, in line with its purpose, was carried out with 100 mothers whose children attend a special education and rehabilitation center in the city of Istanbul. In this study, Personal Information Sheets, Rosenberg Self- Esteem Scale, Beck Hopelessness Scale and Stress Coping Styles Scale were utilized. The data collected in the study were analyzed by using SPSS 21.0 software. The findings of the study demonstrated that the mothers of disabled children have high levels of self-esteem and low levels of hopelessness. It was also determined that the mothers' level of education affects their level of self- esteem, hopelessness and their coping styles; that there is a correlation between the number of children the mothers have and their approach to stress management and that the level of hopelessness plays a role in self -esteem. The self-esteem levels of mothers whose education level was primary school or below were determined to be significantly lower in comparison to other mothers.