Viral pazarlamanın tüketici davranışları üzerine etkisi
The effect of viral marketing on consumer behavior
- Tez No: 410147
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tüketicilerin satın alma karar sürecinde yaşanan değişim ve teknolojinin getirdiği yeniliklerle geleneksel pazarlama yöntemleri yerini modern pazarlama yöntemlerine bırakmıştır. Tüketiciler bilinçlenmiş, küreselleşmenin de etkisiyle rekabet şartları zorlaşmıştır. Tüketicilerin talepleri ön planda tutulmuş müşteri memnuniyeti firmalar için ilk hedef olmuştur. Müşteriler satın alma sürecinde çevrelerinde gördüklerinden ve duyduklarından çok fazla etkilenmektedir. Yanı sıra müşteriler; sosyal ağlar sayesinde dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan insanlarla dahi fikir alışverişi yapabilmektedirler. İnternet kullanımı bu sürecin baş aktörüdür. İnternet kullanımının artış göstermesi pazarlama stratejilerini internete doğru kaydırmıştır. Kişilerin tecrübelerini birbirine aktarması sonucu ağızdan ağıza pazarlama, ağızdan ağıza pazarlamanın internet üzerinden yapılması sonucu viral pazarlama ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde; ağızdan ağıza iletişim, ağızdan ağıza pazarlama ve ilgili kavramlar açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Viral pazarlama kavramı üçüncü bölümde ise Viral pazarlamanın tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkilerini araştırmaya yönelik yapılan uygulamalar yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Tüketici Davranışları, Ağızdan Ağıza Pazarlama, Viral Pazarlama
Özet (Çeviri)
Modern marketing approach and methods take place of traditional marketing concept by the changes in consumers' buying behavior and innovations created by technology. Consumers are more conscious, the conditions of competition get hard day by day. The firms take care of consumers' needs and wants more and the satisfaction of consumers become the first target of the firms. Consumers are effected by what they hear and see in their envirenment. Consumers can also share their information and experiences with the people lived in different geographic regions thanks to social networks. Internet is the central figure of this process. The increasing of using internet directed marketing strategies toward implementation on internet. By the results of the sharing experiences of individuals word of mouth, and as a form of its using on internet viral marketing has been occured. In the first section word of mouth and its kinds and related concepts are studied. Viral marketing is investigated in the second section with its elements, process end affects. The results of a survey research is presented in the third section Key Words : Consumer Behaviour, Word of Mouth Marketing, Viral Marketing