Panik bozukluğu teşhisi konmuş kişilerde depresyon görülme olasılığının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Analyzing the possibility of depression according to variant in people diagnosed with panic disorder
  1. Tez No: 410158
  2. Yazar: PELİN EKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada panik bozukluk teşhisi konmuş bir grup hastada depresyon görülme olasılığının bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Panik Bozukluğu teşhisi konmuş bireylerdir. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ilindeki Panik Atak Dostları Derneği katılımcılarından araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen ve klinik olarak panik bozukluğu teşhisi konmuş 35'i kadın 28'i erkek toplam 63 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara KBF ve BDÖ uygulanmıştır. Araştırmada grubun depresyon düzeyi orta derecede saptanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların erkeklere oranla depresyon puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılara yöneltilen yaş, medeni durum, maddi gelirin düzeyi vb. sosyodemografik faktörlerin anlamlı bir etkisine rastlanmamıştır. Sonuç olarak depresyon ve panik bozukluğunun birlikte görüldüğü ve depresyonun kadınlarda daha fazla belirtileri olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Panik Bozukluğu, Depresyon, Cinsiyet.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to analyzing the possibility of depression according to variant in people diagnosed with panic disorder. This study is executed at“Panik Atak Dostları Derneği”which is in İstanbul. The study consist of 63 candidates including 35 female and 28 male attending as volunteer. Personal Information Form (PIF) and Beck Depression Inventory (BDI) were executed to the participants in this research. In the research we stated that depression of the group is middle level. According to research findings, female who attended the study have more high depression point than male who attended the study. Socio-demographic factors such as age, marital status, financial status level, etc. have no significant effects in this study. Recently, we found that depression and panic disorder occur together and depression affects female more than male. Key Words : Panic Disorder, Depression, Gender.