Tiroid hastalıklarına eşlik eden psikiyatrik bozuklukların gözden geçirilmesi
Review of psychiatric disorders associated with thyroid diseases
  1. Tez No: 536709
  2. Yazar: YILDIRIM ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN GÜNDÜZ, UZMAN ÖZGE TİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Tiroid fonksiyonları ve psikiyatrik bozuklukları inceleyen çalışmalar literatürde mevcuttur. Bununla birlikte çalışmamızda olduğu gibi tüm tiroid fonksiyon bozukluklarının araştırmaya dahil edilerek psikiyatrik tanılar açısından karşılaştırıldığı çalışma sayısı azdır. Bu çalışmada tiroid hastalıklarına eşlik psikiyatrik bozuklukların gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca sadece aşikar hipo ya da hipertiroidi durumları değil subklinik durumlar ve otoimmun tiroid hastalıkları da değerlendirilmiş, literatür incelenmiş ve bu sayede bir gözden geçirme oluşturulmuştur. Gereç ve Yöntem: Dahiliye Polikliniğine başvurup çalışmaya katılmayı kabul etmiş olan 197 ötiroid hashimoto, 68 subklinik hipotiroidi, 89 subklinik hipertiroidi, 23 primer hipotiroidi ve 45 otoimmun hipertiroidi hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Tiroid peroksidaz otoantikoru (TPOAb), tiroid hormonları (sT3, sT4 ve TSH) serum düzeyleri ölçülmüştür. Dahiliye polikliniğine başvurup herhangi bir tiroid hastalığı teşhisi alan hastalar psikiyatri polikliniğine yönlendirilmiştir. Psikiyatri uzmanı tarafından hastalara Sosyodemografik ve Kişisel Bilgi Formu uygulanması sonrasında SCID I (DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme) Duygudurum Modülü ve SCID I Anksiyete Modülü uygulanmıştır. Görüşme bitiminde hastalara Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ) ve Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAÖ) yapılmıştır. Sosyodemografik veri formunda hastanın tiroid hastalığı tanısı, yaş, cinsiyet, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma durumu, sigara kullanım durumu, ek tıbbi hastalık varlığı, psikiyatrik öz geçmişi, psikiyatrik soy geçmişi ile ilgili sorular sorulmuştur. Araştırma verilerimizin değerlendirilmesi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılarak yapıldı. Sürekli değişkenlerin normal dağılımına Kolmogorow-Smirnov testi ve histogram ile bakıldı.İki bağımsız grup arasındaki kıyaslamalarda normal dağılım şartı sağlanması durumuda İndependent Samples t testi, sağlanmadığı durumda Mann Whitney u testi kullanıldı. Kategorik değişkenler arasındaki kıyaslama ise Ki-kare testi ve Fisher's Exact test ile yapıldı. İki sürekli değişkenin kıyaslanmasında normal dağılım şartı sağlanıyorsa Pearson sağlanmıyorsa Spearman korelasyon testi kullanıldı. Sürekli değişkenin tanıda kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için ROC analizi kullanıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Studies investigating thyroid functions and psychiatric disorders are available in the literature. However, there are few studies comparing psychiatric diagnoses in all thyroid dysfunctions as in our study. The aim of this study was to review psychiatric disorders associated with thyroid diseases. Also in this study not only overt hypotyhroidism or hyperthyroid cases,but also subclinical cases and autoimmune thyroid diseases are evaluated in the light of the literature studies,so a comprehensive review was created. Patients and Methods: 197 patients with euthyroid hashimoto, 68 patients with subclinical hypothyroidism, 89 patients with subclinical hyperthyroid, 23 patients with overt hypothyroidism and 45 patients with autoimmune hyperthyroid patients who admitted to the Internal Medicine Outpatient Clinic and accepted to participate in the study were included in the study. Serum level of Thyroid peroxidase's autoantibody (TPOAb) thyroid hormones (st3, st4 and TSH) have been measured. Patients referred to the internal medicine outpatient clinic and diagnosed as having any thyroid disease were referred to the psychiatry outpatient clinic. SCID I (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders) for Mood Modules and SCID I Anxiety Modules have been performed after the application of Sociodemographic and Personal Information Form to the patients by psychiatrist. At the end of the interview, hamilton depression rating scale (HDRS) hamilton anxiety rating scale (HARS) were administered to the patients. In the sociodemographic data form, questions about thyroid disease diagnosis, age, gender, marital status, education status, working status, smoking, presence of additional medical disease, psychiatric history, psychiatric family history were asked. The data obtained in the study were analyzed using the Statistical Program for Social Sciences version 17.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Normal distribution of continuous variables has been tested by Kolmogrov Smirnov test and histogram. In comparing between two independent groups,when normal distribution's conditions was provided independent samples t test was used. For the analysis of non-normally distributed numerical data, Mann-Whitney U test was used to compare two groups. The categorical variables were compared by Chi-square test and Fisher's Exact test. İki sürekli değişkenin kıyaslanmasında normal dağılım şartı sağlanıyorsa Pearson, sağlanmıyorsa Spearman korelasyon testi kullanıldı. The relationship between numerical variables with non-normal distribution was investigated by Spearman correlation analysis. Pearson was used for normal distribution. To determine whether the continuous variable should be used at diagnosis or not the ROC analyses was used. A p value