Sağlık çalışanlarında depresyon ve tükenmişlik düzeylerinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi (Iğdır ili Devlet Hastanesi örneği
A study of the levels of depression and burnout in healthcare professionals in terms of certain demographical variables (The case of Igdır State Hospital)
- Tez No: 410157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Iğdır devlet hastanesi sağlık personelinde bazı demografik değişkenler yönünden depresyon ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirmiştir. Depresyon ve Tükenmişlik düzeyleri, cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, mesleki unvan, gelir durumu, eğitim seviyesi ve çalışma süresi gibi değişkenler ile olan ilişkileri incelenmiştir. Araştırmaya Iğdır Devlet Hastanesine mensup personeller arasından rastlantısal yöntemle seçilen 124 personel katılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Beck Depresyon Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”uygulanmış ve ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20,0 programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılan sağlık personellerinin tükenmişlik düzeyinin kişisel başarı alt boyutunda yaş, çocuk sayısı, eğitim seviyesi, mesleki ünvan ve gelir durumu değişkenleri açısından anlamlı bir fark saptanmıştır. Ancak tükenmişlik düzeyinin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutlarında cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim seviyesi, mesleki unvan, çalışma süresi ve gelir durumu değişkenleri açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca depresyon düzeylerininde değişkenler açısından anlamlı olmadığı bulunmuştur Anahtar Kelimeler : Depresyon, Tükenmişlik, Sağlık
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the levels of depression and burnout in healthcare professionals at Igdir State Hospital in terms of certain demographical variables. The levels of depression and burnout were studied here as they relate to such variables as sex, age, civil status, number of children, professional title, income level, educational level and working time. 124 persons selected randomly among the Igdir State Hospital personnel have partipated in this study. The study used“Beck Depression Scale”and“Maslach Burnout Scale”, as well as“Socio-Demographical Datasheet”, as data collection tools. SPSS 20.0 package program was used in data analysis. Results of the analyses made have pointed to a significant variation in terms of the age, number of children, educational level, professional title and income level variables in the personal achievement sub-dimension of the burnout level in the participating healthcare personnel. However, no significant variation was found in terms of the sex, age, civil status, number of children, educational level, professional title, working time and income levelvariables in the emotional burnout and desensitization sub-dimensions of burnout level. The study also found that depression levels are not significant in terms of the variables. Keywords : Depression, Burnout, Health