Bir disinhibisyon sendromu olarak borderline kişilik bozukluğu olan hastalarda serebral korteksin kalınlık değerlendirmesi
Thickness assessment of cerebral cortex in patients with borderline personality disorder as a disinhibition syndrome
- Tez No: 579326
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALPARSLAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve amaç: Borderline kişilik bozukluğu (BKB) benlik algısında ve duygudurumda tutarsızlık ve dürtü kontrolünde sorunlarla kendini gösteren bir psikiyatrik bozukluktur. BKB daha önceki yıllarda psikodinamik yaklaşımlarla etyolojisi yeterince anlaşılamamıştır. Nörotransmitterlerle ilgili araştırmalarda ise BKB tanılı hastalarda dopaminerjik ve serotonerjik sistemlerin uyarılmışlılığın arttığı gösterilmiştir. Son yıllarda yapılan nörogörüntüleme çalışmalarında anterior singulat korteks, orbitofrontal korteks, dorsolateral prefrontal korteks, amigdala ve hipokampus kalınlıklarında azalma saptanmıştır. Bu çalışmada, literatürde ilk kez BKB tanılı hastalar nöropsikolojik test bataryasıyla değerlendirilip, bölgesel kortikal kalınlık ölçümleri ile arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılacaktır. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde değerlendirilen, 18-50 yaş arası art arda gelen 24 BKB tanılı hasta dahil edildi. 4 hasta ile çeşitli sebeplerle çalışmaya devam edilemedi. Hastaların muayeneleri bir psikiyatri uzmanı tarafından yapıldı. BKB tanısı için SCID-1 ve SCID-2 testleri kullanıldı. Çalışmaya alınan bütün hastalara beyin manyetik rezonans (MR) ve nöropsikolojik testler yapıldı. Beyin MR görüntülerine FreeSurfer 4.05 programı, otomatik segmentasyon metodu kullanılarak kortikal kalınlık ölçümü yapıldı. Bulgular: BKB tanısı konan 24 hastanın 4'ü çeşitli nedenler ile dışlandı. Çalışmaya 20 hasta ile devam edildi. Hastaların yaş aralığı 18-38 (25,60±6,41), %90'ı (18) kadın, %10'u (2) erkekti. Sağ el dominansı %90 (18) hastada olup, %10 (2) hastada sol el dominant olduğu saptandı. Hastaların eğitim yılı 5-16 yıl (9.85±3.61) arasında değişmekteydi. Olguların özgeçmişinde komorbid psikiyatrik bozukluk olarak en sık depresif bozukluk 13 (%65) hastada izlendi. 2. Sıklıkla %15 oranla 3 hastada özgeçmişinde yaygın anksiyete bozukluğu, 2 hastada madde kullanım bozukluğu, 1 hastada alkol bağımlılığı ve 1 hastada da panik bozukluk vardı. Hastalara yapılan nöropsikolojik testler sonucunda eğitim düzeyinden bağımsız olarak standart normallere göre tüm hastalarda küp desen testinde düşük puanlar gözlendi. Beyin MR incelemesi ile hastaların her iki serebral hemisfer kortikal kalınlık verileri nöropsikolojik test performansları ile korele edildi. BKB hastalarında bilateral frontal, oksipital, sağ temporal, sol pariyatel ve singulat girus kalınlıklarındaki azalma ve yürütücü fonksiyon testlerindeki puanlar ile korelasyonu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Sonuç: Bu çalışmada, BKB tanılı hastalarda prefrontal korteks ve ana bağlantılarının kortikal kalınlıkları ile, bu bölgelerin işlevlerini değerlendiren yürütücü fonksiyon testlerinde anlamlı korelasyon saptandı. Bu durum BKB'de görülen dürtüsel davranışların prefrontal bölgedeki hacim azalması ile ilişkili olduğunu öne süren çalışmaları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Introduction And Objective: Borderline personality disorder (BPD) is a psychiatric disorder that manifests itself in problems of self-perception and inconsistency in mood and impulse control. BPD has been tried to understand the etiology of psychodynamic approaches in previous years and it is understood that it is insufficient. Studies on neurotransmitters in patients with BPD have shown increased stimulation of dopaminergic and serotonergic systems. In recent years, neuroimaging studies have shown decreased anterior cingulate cortex, orbitofrontal cortex, dorsolateral prefrontal cortex, amygdala and hippocampus thickness. In this study, for the first time in the literature, patients diagnosed with BPD will be evaluated with a neuropsychological test battery and the relationship between regional cortical thickness measurements will be investigated. Patients and method: The study included 24 patients with BPD aged between 18 and 50 years who were evaluated at the Psychiatry Outpatient Clinic of Samsun Mental Health and Diseases Hospital. 4 patients could not continue to work for various reasons. The patients were examined by a psychiatrist. SCID-1 and SCID-2 tests were used for the diagnosis of BPD. Brain magnetic resonance (MR) and neuropsychological tests were performed in all patients. Brain MR images FreeSurfer 4.05 program was performed cortical thickness measurement using automatic segmentation method. Results: Four out of 24 patients diagnosed with BPD were excluded for various reasons. The study was continued with 20 patients. The age range of the patients was 18-38 (25,60 ± 6,41), 90% (18) women, 10% (2) men. Right hand dominance was found in 90% (18) patients and left hand dominant in 10% (2) patients. The education period of the patients ranged from 5-16 years (9.85 ± 3.61). The most frequent comorbid psychiatric disorder was depressive disorder in 13 patients. The prevalence of generalized anxiety disorder was found in 3 patients, prevalence of anxiety disorder in two patients, alcohol dependence in 1 patient, and panic disorder in 1 patient. As a result of neuropsychological tests, low scores were observed in all patients according to standard norms. Both brain cerebral hemispheric cortical thickness data were correlated with neuropsychological test performance in patients with brain MRI. The correlation between bilateral frontal, occipital, right temporal, left parietal and cingulate gyrus thickness and scores in executive function tests were statistically significant (p 0.05). Conclusion: In this study, a significant correlation was found between the prefrontal cortex and the main connections of the patients with BPD and cortical thickness and the executive functions. This studies suggesting that impulsive behaviors in BPD are related to cortical thickness reduction in the prefrontal region.