Sağlık kurumları yöneticilerinde zaman yönetimi
Time management in health institutions executives
  1. Tez No: 410164
  2. Yazar: METİN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zaman kavramı, göreceli bir kavram olmakla birlikte işletmelerde ve yönetsel süreçlerde aktif biçimde göz önünde bulundurulması gereken son derece önemli bir kavramdır. Özellikle son yıllarda çağdaş yönetim teknikleri arasında uygulanmakta olan zaman yönetimi, sağlık kurumlarında ayrı bir öneme sahiptir. Sağlık sektörünün yarı kamusal niteliği nedeniyle ve bu hizmetin sürekli ve aksamadan yerine getirilmesi zorunluluğuna istinaden zaman yönetiminin sağlık kurumlarında uygulanması oldukça önemlidir. Çalışma kapsamında zaman yönetiminin sağlık kurumlarında uygulanması, üst düzey yöneticiler açısından zaman yönetimi, tutum ve davranışlara yansıması konuları işlenmiştir. Çalışmada nicel yöntem benimsenmiş ve veri toplama tekniği olarak anket çalışması uygulanmıştır. Antalya İli'nde hizmet vermekte olan kamu kesiminde çalışan üst ve orta düzey sağlık kurumları yöneticilerine anket çalışması uygulanmıştır. Bu çalışmanın verileri frekans analizi ve ki kare testleri ile sınanmış ve bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre sağlık kurumları yöneticileri zaman planlaması konusunda bir takım sorunlar yaşamakla birlikte genel anlamda zaman tuzaklarına dikkat etmekte ve planlamaya önem vermektedirler. Anahtar Kelimeler : Zaman, Zaman Yönetimi, Zaman Tuzakları, Hastane, Hastane Yöneticileri
Özet (Çeviri)
Time concept, although a relative concept in business and administrative processes should be actively considered is an extremely important concept. Especially in recent years, the application of modern management techniques that are time management has a special importance in health institutions. Due to the nature of the health sector and semi-public continuously and without interruption of this service must be fulfilled in accordance with the implementation of time management is very important in health institutions. The implementation of health institutions within the scope of work time management, senior managers in terms of time management, attitudes and behaviours reflected issues were processed. The study adopted quantitative methods and data collection techniques were applied to the survey. Antalya province, which has been serving the senior and middle level employees in the public sector survey was administered to managers of health institutions. The data of this study, n analysis and tested with chi-square tests and findings are discussed. According to the results of the study of health care managers experienced a number of problems in scheduling, but in general, the time to pay attention to the trap and pay more attention to planning. Key Words : Time, Time Management, Time Traps, Hospital, Hospital Managers