Zaman ve stres yönetiminin havacılık sektörü çalışanları üzerindeki rolü ve kârlılığa etkisi
The role and effect on profitability of aviation employees of ti̇me and stress management
- Tez No: 410185
- Danışmanlar: DR. ERHAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hava taşımacılığı sektöründe meydana gelen büyüme eğilimleri sadece uluslararası pazarda değil, son yıllarda ulusal pazarda da varlığını güçlü bir şekilde göstermektedir. Havayolu şirketlerinin faaliyetlerde bulunduğu pazarların yapısı birbirinden tamamen farklıdır. Özellikle gelişmekte olan pazarlar yapı bakımından birbirlerinden tamamen farklı olabilmektedir. Bundan dolayı gelişmekte olan pazarların yapısını iyi bir şekilde tanımak çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığında havacılık sektörü çalışanlarının zaman ve stres yönetiminin önemi daha net anlaşılmaktadır. Çalışanların bağlı bulundukları havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların karlılığın pozitif yönde ilerlemesi için doğru bir stres ve zaman yönetimine ihtiyaç olduğu görülmektedir.“Zaman Yönetimi”ile“Psikolojik Faktörler”arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki,“Stres Değerleme”ile“Stresle Başa Çıkma”,“Psikolojik Faktörler'' ve ”Fizyolojik Faktörler“ arasında anlamlı negatif bir ilişki, ”Psikolojik Faktörler“ ile ”Fizyolojik Faktörler“ ve ”Stresle Başa Çıkma" arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Zaman, Stres, Havacılık, Havacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
Air freight growth trends occurring in the industry not only in the international market shows its presence in the national market strongly in recent years. The structure of the market where the activities of the airline are completely different from each other. They may be completely different from each other in terms of structure, especially emerging markets. The structure of the emerging markets is therefore very important to recognize in a good way. From this perspective, the importance of the aviation sector employees time and stress management are more clearly understood. The profitability of companies operating in the aviation sector, they are tied to an employee the right to progress in a positive direction, and it seems that stress the need for time management.“Time Management”and“Psychological Factors”a statistically significant relationship between“Stress Assessment”and“Stress Coping”,“Psychological Factors '' and”Physiological Factors“in significant negative relationship,”Psychological Factors“and”Physiologically Factors“and”Stress Coping "a significant positive correlation was found. Keywords : Time, Stress, Aerospace, Aviation