Havalimanı kadın çalışanlarının iş stresi ile başa çıkmalarında zaman yönetiminin etkisi
The effect of time management in airport female employees managing with job stress
- Tez No: 758844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Havacılık sektörü ve havalimanı iş süreçlerine bakıldığında zamanın ne kadar önemli bir etken olduğu ve zaman unsurunun çalışanlar üzerinde baskı oluşturarak strese neden olduğu gözlenmektedir. Kadınların özel hayatları ve iş hayatında karşılaştıkları baskılar nedeniyle daha çok strese maruz kalmaları havalimanı kadın çalışanlarındaki zaman yönetimi ile iş stresi ilişkisinin araştırılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle çalışmada havalimanı kadın çalışanlarındaki iş stresi incelenip; birçok etmenin neden olduğu iş stresine, zaman yönetiminin etkisinin olup olmadığı irdelenmiştir. Çalışmanın amacı havalimanı kadın çalışanlarındaki iş stresi ile zaman yönetiminin ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda diğer bir amaç ise havalimanı kadın çalışanlarının iş stresi ile baş etmelerinde zaman yönetiminin etkisini belirlemektir. Çalışmaya Türkiye'nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren havalimanlarında görev yapan 383 kadın çalışan katılmıştır. Katılımcılara, kişisel bilgi formu, zaman yönetimi ölçeği ve algılanan iş stresi ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma verilerine göre havalimanı kadın çalışanlarının zaman yönetimi konusunda ortalamanın az üzerinde (ort.=3,07) başarılı oldukları söylenebilir. Analiz sonucunda kadınların medeni durumlarının, çalıştıkları kurum türünün ve yaşlarının iş stresi ve zaman yönetimi konusunda herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Eğitim durumu ve çalışma süreleri açısından ise anlamlı farklılık olduğu ve bunun sonucunda eğitim durumu yükseldikçe iş stresi, zaman yönetimi, zaman planlama ve zaman kaybı açısından daha başarılı olunduğu görülmüştür. Bölgesel olarak ise Ege bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde çalışan kadınların algılanan iş stresinin daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When look at the aviation sector and airport business processes, it is observed that time is an important factor and the time factor creates stress on employees by creating stress. The fact that women are exposed to more stress due to the pressures they face in their private and business life has led to the need to investigate the relationship between time management and work stress in airport female employees. For this reason, in this study, job stress in airport female employees was examined; It is aimed to examine whether time management has an effect on work stress caused by many factors. The aim of the study is to examine the relationship between work stress and time management in airport female employees. In line with this purpose, another aim is to determine the effect of time management on airport female employees to cope with work stress. 383 female employees working at airports operating in different regions of Turkey participated in the study. Personal information form, time management scale and perceived work stress scale were applied to the participants. The obtained data were analyzed by the SPSS program. According to the research data, it can be said that airport female employees are slightly above average (mean=3.07) successful in time management. As a result of the analysis, it was seen that the marital status of the women, the type of institution they work in and their age did not have any effect on work stress and time management. It has been observed that there is a significant difference in terms of education status and working time, and as a result, the higher the education level, the more successful it is in terms of work stress, time management, time planning and time loss. Regionally, it has been determined that the perceived work stress of women working in the Aegean region and the Mediterranean region is higher.