Ayrılma anksiyetesi belirtisi gösteren çocuklarda kaygı ve depresyon düzeyinin incelenmesi
Evaluation of anxiety and depression levels in children who have symptoms of separation anxiety
  1. Tez No: 410184
  2. Yazar: BUŞRA FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Anksiyete belirtileri ve kişide gözlemlenen etkileri değerlendirildiğinde nedeni olmadan kaygı ve korku duygusunun yaşanması halidir. Ayrılma anksiyetesi ise çocuklarda gözlemlenen evden, bağlı olunan kişiden ayrılması sonucunda ortaya çıkan bir anksiyete türüdür. Ayrılma anksiyetesinin oluşumunda belirgin itici faktörler gözlemlenirken anlamsız korku haline neden olan unsur belirlenebilmektedir. Bu nedenle çocukluk çağında gelişim gösteren ve gözlemlenebilen bu değişimin ilerlemeden engellenmesi gerekmektedir. Ayrılma Anksiyetesi çocuklarda olumsuz etkilere sahip olan bir kavramdır. Çocukluk döneminde fark edilemeyen anksiyetif rahatsızlar ileriki dönemlerde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda 5-10 yaş aralığındaki Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu belirtileri gösteren çocuklar incelenmiştir. Ayrılma anksiyetesi belirtileri ve sonucunda oluşması muhtemel olan depresif rahatsızlar bu konunun önemini arttırmaktadır. Çalışmamızın örneklemini, İstanbul ili Kadıköy, Kartal ve Pendik ilçelerinde 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Özel bir eğitim kurumunda Anaokulu ve İlköğretim 1.kademede okuyan 100 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada örnekleme yöntemi kullanılmış olup araştırma verileri toplandıktan sonra kullanılan ölçekler puanlanmıştır. Bulunan sonuçlar ise SPSS 20.00 paket programı ile yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ayrılma anksiyetesi, kaygı, depresyon.
Özet (Çeviri)
Anxiety, when its symptoms and observed effects on the individual are evaluated, is the state of feeling fear and apprehension. As for, separation anxiety is a type of anxiety that is observed on children, it occurs as a result of separation from home or a connected person. While the distinct, repellent factors are being observed, the element that causes the state of“groundless fear”can be identified. Therefore, this change that makes progress and can be observed in childhood needs to be precluded before it proceeds. Separation Anxiety is a notion that has negative effects on children. The anxiety disorders that cannot be noticed in childhood can cause serious problems in the future. For this reason, the children in the age range of 5 to 10, who show indications of Separation Anxiety are examined in our study. The symptoms of Separation Anxiety and the depressive disorders likely to occur as a result of these symptoms, increase the significance of this topic. The 100 children who study 2014-2015 school year at Kindergartens and First grade of primary school, in the city of İstanbul in Kadıköy, Kartal and Pendik counties, are forming our study's sampling. In the study a sampling method has been used and after collecting research data the used scales have graded. The results are interpreted by the package software SPSS 20.00. Key Words : Separation anxiety, depression, anxiety.