Evde bakım hizmeti sunulan hastalarda stresin ölçülmesi
Measurement the stress of home care service offered patients
- Tez No: 410196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Geriatrics, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bir toplumun yaşlıları, özürlüleri, çocukları o toplumun en yardıma ve desteğe muhtaç olanıdır. Son yıllarda dünyada nüfus demografileri de hızla yaşlı ve bağımlı bireyler yönüne kaymaktadır. Bu çalışmayla evde bakım ve sağlık hizmet alan 60 yaş ve üstü bakıma muhtaç olan bireylerin stres ve depresyon düzeyleri incelenerek sağlık hizmeti sunumundaki eksiklikler ve yapılması gerekenler için öneride bulunulmuştur. Katılımcılara sekiz maddelik demografik sorular ve stres skalası uygulanmıştır. Bulgularda cinsiyet durumuna göre incelendiğinde kadın katılımcıların daha fazla olduğu gözlenmektedir. Araştırma grubunu oluşturan katılımcıların yaş grupları verilmiştir. Buna göre; katılımcıların 148 (%29, 8)'i 60-74 yaş grubu arasında, 188 (% 37, 9)'i 75-84 yaş grubunda, 160 (%32, 3)'ı 85 yaş ve üzeri olduğu görülmüştür. 75-84 yaş arası bireylerin sayısı daha fazladır. Bu da evde bakım hizmeti alan yaşlılar arasında en çok hizmet alan kişi grubudur. Uyku zorluğu çekme durumuna göre, %52. 4'ü uyku zorluğu çekmektedir. Katılımcıların çocuklarıyla beraber yaşama durumuna göre büyük bir çoğunluğun hâlen çocuklarıyla beraber yaşadığını ortaya koymaktadır. Sağlık profesyoneli dışındaki görüşme durumuna göre çoğunluğun diğer kişilerle de görüştüğü gözlemlenmiştir. Ağrı çekme ve depresyon düzeyleri ise çoğunluktadır. Anahtar Kelimeler : Evde Bakım, Yaşlılarda Stres, Geriatri, Yaşlı Bireyler
Özet (Çeviri)
Eldery people, with disabilities and children are the individuals in a society who have the highest need for assistance and hepl. Demographic studies in the recent years have mostly targeted the eldery and dependent population. The study intended to determine the deficiencies present in the health service by measuring the stres and depression level of individuals over the age of 60, who are obtaining a care service, and to determine the points that need improvement in the care service system When analyzed according to gender of the participants observed that more women participants. Research groups constituting the age group of participants were given. According to this; 148 participants (29. 8%) were among the 60-74 age group, 188 (37. 9%) were in the 75-84 age group, 160 (32. 3%) of them were found to be 85 years and older. The number of individuals aged 75 to 84 years more. This is the most services in the field of home care services among the elderly person group. According to the case difficulty sleeping, difficulty sleeping attracts 52. 4%. Participants suggest that living with children who still live according to a majority situation with their children. According to interviews with the majority of other people health status it has also been observed that outside professional opinion. Experience pain and depression are the majority. Key Words : Home Health Care, Elderly Stress, Geriatrics, Elderly Subjects