Hemşirelerde rol çatışması, rol belirsizliği ve tükenmişlik
Nurses in role conflict, role ambiguity and burnout
  1. Tez No: 410195
  2. Yazar: DUDU ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sağlık hizmetlerindeki hızlı değişimlere paralel sağlık çalışanlarının rolleri de gelişmektedir. Bundan dolayı görev tanımlarının günün ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmemesi durumunda bireysel, kurumsal ve toplumsal olumsuz sonuçlara neden olan rol çatışması, rol belirsizliği ve tükenmişliğin oluştuğu görülmektedir. Hemşirelerin tükenmişlik durumlarının belirlenmesi, sağlık kurumları ve yönetiminden kaynaklanan rol kavramı, rol çatışması ile rol belirsizliğinin tükenmişlik üzerindeki etkilerinin açıklanmasıdır. Örgütsel etkinliklerde büyük önem taşıyan insan faktörü örgütsel değişkenlerin etkisinde kalarak hizmet kalitesi üzerinde ciddi etkiler oluşturmaktadır. Çoğu zaman örgütsel değişkenlerden dolayı gerçekleşen ve iş görenlerin davranışını olumsuz yönde etki eden sebepler arasında, son zamanlarda önemi artan tükenmişlik sendromu da bulunmaktadır. Örgütsel davranışı belirleyen rol kavramından oluşabilecek çatışmalar ve belirsizlikler iş görenler üzerinde olumsuz etkilerde bulunmakta ve tükenmişlik nedenleri arasında sayılmaktadır. Yapılan çalışmanın teorik bölümünde bu kavramlar detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of health workers in parallel to the rapid changes in health care services is also growing. Failure to be updated to meet the needs of the day, therefore individual mandate , role conflict that has caused corporate and social consequences are seen as role ambiguity and burnout occurs. Determination of the burnout status of nurses, resulting in health care and the management concept of role, is to express the impact of burnout on the role of uncertainty and role conflict. The human factor is of great importance in organizational activities pose a serious effect on the quality of service while remaining under the influence of organizational variables. Most of the time, among other things affecting the actual behavior of those who work due to organizational variables negatively and, more recently, has also increased the importance of burnout. Conflict and uncertainty that could arise from the concept of role in determining organizational behavior and burnout are among the reasons are seen in a negative impact on business. In the theoretical section of the research, these concepts were explained in detail.