Onkoloji ve hematoloji hemşirelerinin bakım düzeylerinin ölçülmesi ve mukozit sorgulama
Nurses in oncology and hematology mucositis measurement of level checking and maintenance
  1. Tez No: 410198
  2. Yazar: MAKBULE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma onkoloji ve hematoloji hemşirelerinin bakım düzeylerinin ölçülmesi ve mukozit sorgulama amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışma 100 hemşireden oluşmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini Haziran 2015- Ağustos 2015 tarihleri arasında Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi ve Özel Hastaneler oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında sosyodemografik özellikleri içeren anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS programı ile t testleri, anova testleri ve çoklu regresyon testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 100 hemşirenin % 84' ü lisans mezunudur. Servislerde oral mukozit ölçeğinin varlığı sorgulandığı zaman %42'si servislerinde bu ölçeğin olmadığını dile getirmiştir. Hemşirelerin % 73 'ü daha önce mukozit ile ilgili herhangi bir eğitime katılmadığını belirtmiştir. Hemşirelerin % 93' ü eğitim ile oral mukozitin önlenebileceğini düşünmektedir. Hemşirelerin tecrübeleri arttıkça mukozit değerlendirme oranı da artış göstermektedir. Eğitim durumu ile mukozit değerlendirme aynı oranda çıkmıştır. Sonuç olarak; sağlık sektörü her geçen gün bir adım ileri taşınmaktadır. Birçok hastalığın kesin çözümüne ulaşılabildiği gibi ağız mukozitinin de yakın gelecekte kesin çözümlerine ulaşacağı öngörülmektedir. Anahtar Kelimeler : Ağız Bakımı, Hematoloji, Kemoterapi, Mukozit, Onkoloji,Sodyum bikarbonat
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to mesaure level of oncologic and hemotologic nurses patient care and investigates mucositis. The sample of this study consisted of 100 nurses. Who are working at Anadolu Sağlık Merkezi hospital and private hospitals. Between June 2015 and August 2015 in order to collect datas. Survey from that includes feautres of sociodemografic was used. T tests with SPSS, anova tests and multiple regresyon tests were used to evaulate datas. 84 percent of 100 nurses who are participation of this study are bachleors' s degree. 42 percent of nurses declared that there is no scale factor while oral mucosit scale is investigated. Nurses' 73% declared that they had not participated in the training about mucosit already. Nurses' 93% thinks that oral mucosit has been prahibited with training about this area. Valves of mucosit increases while experience of nurses increase. There is directly proportional relationship between education level and values of mucosit. As a result; health sector go forward day by day. It is predicted that it can be reached exact solution about mouth mucosit as exact soluation of many diseases has found in the near future. Key Words : Oral Care, Hematology, Chemotherapy, Mucositis,Oncology, Sodium Bicarbonate