Bankaların donuk alacaklarının varlık yönetim şirketlerine satılması ve banka sektörü sermaye yapısı üzerindeki etkisi
Sale of the bank's non-performing loans to the asset managment companies and impact on banking sector capital structure
- Tez No: 410199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada sorunlu kredilerin tasfiyesinde etkin olarak kullanılan varlık yönetim şirketlerinin yapısını, işleyişini ve bankacılık sistemine olan etkilerini incelendi. VYŞ'ne (Varlık yönetim şirketlerine) bankalarca yapılan satış ihalelerinin, banka hisse senedine olan bir günlük etkisi, ortalama piyasa getirileri ile analiz edilerek incelendi. 2010-2015 yılları arasındaki toplam 68 sorunlu alacak satışı ve bu tarihlerdeki hisse senedi fiyatlarından elde edilen veriler VAR modeli uygulanarak değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlara göre 68 ihaleden 22'si olumlu, 22'i olumsuz ve 24'ü ise sonuçsuz olarak etki gösterdi. Buna göre ihale sonuçlarının hisse senedi fiyatına bir etkisinin olduğu açıktır. Genellikle düşük sermayeli bankalar satışlardan daha pozitif geri dönüşler alırken, daha büyük sermayeli bankalar için hisse senedi karlılıklarının zaman zaman daha düşük ya da yüksek olduğu görülmüştür. Bazı yüksek fiyatlı ihaleler hisse senedi fiyatlarını arttırırken, bazı düşük fiyatlı ihalelerde ise hisse senedi fiyatlarında düşüşler yaşanmıştır. Bunun en temel sebebi, portföyün yapısı ve aktif kalitesinde oluşan farklılıklardır. Son dönemdeki satış verileri aynı zamanda bankalar ve varlık yönetim şirketleri arasında sorunlu alacak portföylerinin fiyatlandırılması açısından bir rekabet yaşandığını da göstermektedir. Varlık yönetim şirketleri arasındaki rekabet satış fiyatı tekliflerini yükseltirken, riskli alacaklar söz konusu olduğunda varlık yönetim şirketlerinin ihalelere olan ilgisizliği banka hisse senetlerine satış baskısı getirmektedir. Anahtar Kelimeler : Donuk Alacak, Varlık Yönetim Şirketi Sorunlu Kredi,
Özet (Çeviri)
In this study we examined the structure and treatment of asset management companies (AMC) which actively used in the liquidation of loans and the effects on the banking system. The effects of sale tenders that made by banks to asset management companies is examined by analysing daily impact of stock prices of the bank. 68 units of NPL sales between 2010-2015 and datas obtained from stock prices on that date is evaluated by applying VAR model. According to the evaluation results; out of 68 tenders 22 positive, 22 negative and 24 inconclusive stock returns are found. Accordingly, it is clear that there is an impact on the price of shares of the tender results. It is seen that generally smaller cap banks got more positive feedback, for biggest cap banks profitability of stock effects are positive for some sales but negative for the others. Results indicate that particular deals are overpriced resulting in stock price increases and some are underpriced resulting in losses in the market. It can be inferred that information regarding with the structure and asset quality of deals are accessible.The recent sales datas show that there is competition between banks and asset management companies for pricing non performing loans. While competition between asset management companies upgrades sale price offers, in case of highly risky deals, apathy of asset management companies to tenders brings selling pressure to bank stock. Key Words : Non-Performing Loans, Asset Management Company