İlköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Analyzing the levels of aggressiveness of 6. 7. and 8. class children
  1. Tez No: 410212
  2. Yazar: DUYGU KONGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. 7. Ve 8. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, Tuzgöl (1998) tarafından Kocatürk 'ün geliştirdiği 'Saldırganlık Ölçeği' (Bkz. Ek-1), ve 'Kişisel Bilgi Formu' (Bkz. Ek-2) veri toplama aracı olarak kullanılan ölçeklerdir. Araştırmanın örneklemi, Trabzon ilinde bulunan İskenderpaşa İlköğretim Okulu, Cudibey İlköğretim Okulu'nda 6. 7. ve 8. sınıfta öğrenim gören 159 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan 159 öğrencinin, 85'i kız 74'ünü erkek öğrencilerden oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin düşük düzeyde saldırganlık eğilimi gösterdiği saptanmıştır. Araştırmaya sosyodemografik özelliklere göre bakıldığında ise, cinsiyet, sınıf değişkeni, kardeş değişkeni, annelerin çalışma durumu değişkeni ve ailelerin gelir düzeyi değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler : Saldırganlık, ilköğretim, ergenlik
Özet (Çeviri)
The agressiveness level of the elemantary school students should be examined based upon some variables in this research. In this case, it is using for data collection vehicle and Personel Knowledge Form (See appendix-2) from Tuzgöl(1998) (See appendix-1). 159 students in İskenderpaşa Primary School and Cudibey Primary School 6. 7. and 8 classes, are standing out the sample of this research . 85 girls and 74 of boys are composing this 159 students. The result of this research is, student have low agressiveness movement. When Considering the research in terms of socio-demographic characteristics, any significant difference could not be found according to the variables of gender class sibling working status of mothers and income levels of families. Key Words : Aggression, primary school,adolescence