Evlilik ilişkisi içerisinde çiftler arasında cinsel doyumun, evlilik uyumu ve benlik saygısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Evaluation on effects of sexual satisfaction on marriage harmony and self respect of married couples
- Tez No: 410230
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, evlilikte cinsel doyumun, evlilik uyumu ve benlik saygısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Şubat 2015-Mayıs 2015 tarihleri arasında, İstanbul ili Bakırköy, Şişli ve Kadıköy İlçelerinde rastgele seçim yöntemi ile belirlenen 44 çifte (88 katılımcı) Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, ardından Evlilik Uyum Ölçeği ve sonrasında Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmış, cinsel doyum ile evlilik uyumu ve benlik saygısı arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; çiftlerin yaş, meslek, eğitim, aylık gelir, evlilik süresi, kaçıncı evlilik olduğu, aile terapisi öyküsü ve çocuk sahibi olma durumlarına göre cinsel doyum, evlilik uyumu ve benlik saygısı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine effects of sexual harmony on marriage harmony and self-respect. In this aim, 44 couples (88 participants) randomly selected in February 2015-May 2015 period in İstanbul City Bakırköy, Şişli and Kadıköy Provinces were subjected to a survey including Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, Marriage Satisfaction Scale and Rosenberg Self-Respect Scales, and relationship between sexual harmony, marriage harmony and self respect were enlightened. According to results of the study, there were not statistically significant differences between sexual satisfaction, marriage harmony and self respect levels of couples based on age, occupation, monthly income, marriage duration, marriage gradation, family therapy history and having a child (p>0,05).