Çocukluk döneminde travmaya maruz kalmış kişilerin yetişkinlik döneminde sergiledikleri ebeveyn tutumlarının değerlendirilmesi
Abstract evaluating parental attitudes of adult people who have a history of childhood trauma
- Tez No: 410229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma çocukluk döneminde travmaya maruz kalmış kişilerin, yetişkinlik döneminde sergiledikleri ebeveyn tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul il merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 3 anaokulunda yapılmıştır. Anaokullarındaki 3-6 yaş grubu öğrencilerin anne-babasıyla anket çalışması yapılmıştır. Ankette onam formu, sosyo-ekonomik veri formu, çocukluk çağı ruhsal travma ölçeği ile aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutumu ölçeği (PARİ) kullanılmıştır. Veriler IBM Statistics 20.0 (SPSS) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenler için iki grubun ortalama karşılaştırmasında bağımsız gruplar t-testi, ikiden fazla grubun ortalama karşılaştırmasında tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. ANOVA sonucu anlamlı iken hangi gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık bulunduğunu tespit etmek için Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin istatistiksel değerlendirmesinde ise Ki-Kare testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda çocukluk döneminde fiziksel ihmal ve istismara maruz kalmış babaların demokratik olmayan anne-baba tutumu sergiledikleri, duygusal ve fiziksel ihmale maruz kalmış annelerin ise aşırı koruyucu annelik tutumunu sergiledikleri bulunmuştur. Çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalmış annelerin demokratik tutum sergiledikleri ama ev kadınlığını red ettikleri, cinsel istismara maruz kalmış babaların ise demokratik tutum sergiledikleri bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Anne-Baba Tutumu, Çocukluk Çağı Travmaları,
Özet (Çeviri)
This research was conducted for the purpose of evaluating the parental attitudes of adult people who have a history of childhood period. The research was implemented in 3 kindergartens connected with Directorate of National Education in Istanbul city center. Questionnaire study was performed with parents of students aged between 3-6 in kindergartens. In the questionnaire, consent form, socio-economical data form, childhood trauma questionnaire and parental attitude research instrument (PARI) were used. Data were evaluated in IBM Statistics 20.0 (SPSS) statistical package program. For continuous variables, independent groups t-test was used in comparison of means of both groups and one-way ANOVA was used in mean comparison of more than two groups. Tukey multiple comparison test was used for determining between which groups there is statistical difference while ANOVA result is significant. In statistical evaluation of categorical variables, Chi-square test was used. Relation between continuous variables was examined with Pearson correlation coefficient. It was found as a result of analyses performed that fathers who were exposed to physical negligence and abuse in childhood period adopted non-democratic parental attitude, mothers who were exposed to emotional and physical negligence displayed overprotective maternal attitude. It was found that mothers who were exposed to sexual abuse in childhood period displayed democratic attitude but they reject housewifery, fathers who were exposed to sexual abuse displayed democratic attitude. Key Words : Parental Attitude, Childhood Traumas,