5-18 yaş arası bedensel ve zihinsel engelli (Serebral palsili) çocukların annelerinin depresyon ve kaygı düzeylerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The evaluati̇ng ffect of depressi̇on and anxi̇ety levels on quali̇ty of li̇fe for the mothers of mentally and physi̇cally handi̇capped (Cerebral palsy) chi̇ldren whose ages are between 5-18 years old
- Tez No: 410231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; bedensel ve orta düzey zihinsel engelli olup 5-18 yaş arası Serebral Palsi teşhisi konmuş olan çocukların annelerinin depresyon ve kaygı oranlarının yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. İlişkisel tarama modeli olan bu çalışmaya İstanbul il sınırlarında rastgele yöntemle seçilmiş Serebral Palsi ve orta düzey zihinsel gelişme geriliği teşhisi konmuş 81 çocuğun annesine Beck Depresyon Envanteri, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği ve Whoqol-Bref tr Yaşam Kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Bireylerin orta düzeyde depresif belirtilere ve majör anksiyeteye sahip olduğu görülmüştür (p>0.05). Bireylerin yaşam kalitesi alt ölçeklerinden en çok sosyal alan alt ölçeği skorlarının yüksek olduğu görülmüştür (p>0.05). Depresyon ölçeğinden alınan puanlar ile bireylerin anksiyete ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireylerin depresyon ölçeğinden aldıkları puan arttıkça anksiyete ölçeğinden alınan puan da artmaktadır (p>0.05). Bireylerin yaşam kalitesi alt ölçeklerinden alınan puanlar ile bireylerin beck depresyon ve anksiyete ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. (p>0.05). Depresyon ve anksiyete arttıkça yaşam kalitesi düşmektedir. Sonuç olarak; Serebral Palsi teşhisi konmuş olan çocukların annelerinin depresyon ve kaygı oranlarının yüksek olduğu ve bu oranların yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkisinin olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Anksiyete, Depresyon, Yaşam Doyumu, Serebral Palsi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate effects of depression and anxiety level of the mothers whose children are mentally and physically disabled, between 5-18 years old and diagnosed with Cerebral Palsy on their life quality. In this relational screening model study, Beck Depression Inventory, Hamilton Anxiety Rating Scale and Whoqol-Breftr Life Quality Scale are applied on 81 mothers whose children are diagnosed with Cerebral Palsy and medium-level mental development deficiency and who are randomly chosen in Istanbul. It is seen that these persons have medium-level depression symptoms and major anxiety (p>0.05). Of the life quality sub scales, scores of social life sub scale are the highest among persons (p>0.05). A significant relation is found between scores from depression scale and scores of anxiety scale. Score which persons get from anxiety scale increases as long as score from depression scale increases (p>0.05). A significant relation is also found between scores which persons get from life quality sub scales and scores from beck depression and anxiety scales (p>0.05). As depression and anxiety increase, life quality decreases. Consequently: rates of depression and anxiety are high in mothers whose children are diagnosed with Cerebral Palsy and these rates have a negative effect on their life quality. Key Words : Anxiety, depression, life satisfaction. Serebral Palsy.