Okul öncesi dönem adaptasyon sürecinde ayrılık anksiyetesi bozukluğu geliştirmiş 48-66 aylık çocuklarda ebeveyn tutumlarının etkisi
Evaluating the effects of parental attitudes in children who developed separation anxiety disorder during preschool adaptation period in 48-66 months of age
- Tez No: 410239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada okul öncesi dönem adaptasyon sürecinde ayrılık anksiyetesi bozukluğu geliştirmiş 48-66 aylık çocuklarda ebeveyn tutumlarının etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu 48-66 ay arası Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu tanısı almış ve tanı almamış 60 çocuk ve ebeveynlerinden oluşturulmuştur. Belirlenen okullardaki okul öncesi dönem öğrencilerinin adaptasyon süreçleri ve bu öğrencilerin ebeveynlerinin sergiledikleri ebeveyn tutumları ile ilgili veriler betimsel tablolarla incelenmiş sonucunda uygulanmış olan ebeveyn tutum ölçeğinde ailelerin, demokratik tutumu benimseme düzeyleri aşırı korumacı tutumu benimseme düzeylerinden daha yüksek olarak bulunmuştur. Ayrıca otoriter ebeveyn tutumu, aşırı korumacı tutumu ve izin verici ebeveyn tutumu ile çocukların adaptasyon süreci arasında anlamlı ve negatif yönde, demokratik ebeveyn tutumu ile çocukların adaptasyon süreci arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu, Ebeveyn tutumu, Adaptasyon Süreci.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of parental attitudes on 48-66 months children who were diagnosed Separation Anxiety Disorder during preschool adaptation period. For this study a 60-children sample consisting of 48-66 months, diagnosed and undiagnosed children and their parents was composed. The descriptive data related with adaptation process of preschool students and their parents' attitudes were examined and parental attitude scale has been applied. It is observed that parents' level of acceptance of democratic attitude was higher than acceptance of overprotective attitude. Furthermore a negative significant relation was observed between authoritarian parental attitude, overprotective attitudes, permissive parental attitudes and children's adaptation processes. The other result of this study was the observation of positive significant relation between democratic parental attitude and children's adaptation processes. Key Words : Separation Anxiety Disorder, Parents attitude, Adaptation Process.