Çalışan emekliler ile çalışmayan emeklilerin depresyon düzeyinin incelenmesi
An anlysis about depression levels of passive and active retired people
  1. Tez No: 410240
  2. Yazar: UFUK ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Depresyon çağımızın en yaygın ruhsal rahatsızlığıdır. Sebep olduğu bilişsel, duygusal ve davranışsal çıktılar ile birlikte bireyin yaşam kalitesi düşürmekte ve işlevselliğini bozmaktadır. Son yıllarda üzerinde çok çalışılan bir olgu olan depresyon yapılan çalışmamızda yaşlılar üzerinde araştırılmıştır. Yapılan araştırmada Sosyodemografik Form, Beck ve CES depresyon ölçekleri ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma örneklemini İstanbul ilinden rastgele seçilen yaşları 47-72 arası değişen 100 kadın ve 99 erkek oluşturmaktadır. Bulunan bulgular ışığında cinsiyet, medeni durum, maddi durum, yaş, yaşam memnuniyeti değişkenlerinin depresyon üzerindeki anlamlı etkisi saptanmıştır. Bunun yanında sağlık durumu, yaşama biçimi, sigara ve alkol kullanımının depresyon oluşumundaki rolü bulunmuştur. Çalışma durumu ve cinsiyet değişkenleri arası depresyon düzeyleri incelenmiş ve çalışmayan kadınların depresyon puanları en yüksek bulunmuştur. Çalışan erkeklerin ise depresyon puanı en düşük bulunmuştur. Bulunan sonuçlar yapılan analizler sonucu bilimsel olarak desteklenmiştir. Anahtar Kelimeler : yaşlı, depresyon, çalışan
Özet (Çeviri)
Depression is one of the most common psychiatric disorder now; in these modern times, causing cognitive, emotional, behavioral outcomes which reduces one's quality of life and interfer with ability of work meaning endamages functionality. Depression which is being studied increasingly in recent years is the main focus in this study; specifically depression in the elderly. For this study Sociademographic Form, Beck's depression inventory, CES depression scale and sociodemographic questionnaires are used. Research sample is constituted by 100 women and 99 men, their ages change between 42 and 72 who are randomize in İstanbul. In the lights of the findings, it's reached that sex, martial and economic status, age and life satisfaction has significant effects on depression. Besides, it is ascertained that health condition, lifestyle, cigarette and alcohol use/habit play very crucial role in depression. Depression levels between employment status and gender were examined and unemployed women's depression scores were found highest. The working men's depression scores were found lowest.Results are supported scientifically with the analysis carried out. Key Words : elderly, depression, employee