Konsinye sürecinin aksiyomlarla tasarım ilkeleri ile iyileştirilmesi
Improvement of consignee process by using axiomatic design principles
- Tez No: 410241
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tedarik zincirinin iyi şekilde planlanması firmaların hem karlılıklarını hem de rekabet edebilirliklerini artıracaktır. Bu anlamda bu çalışmada aksiyomlarla tasarım ilkeleri kullanılarak medikal bir firma için konsinye sipariş yönetimi yeniden tasarlanmıştır. Bu tasarım sayesinde işe yeni başlamış bir birey zorlanmadan süreci etkin bir şekilde tamamlayıp tedarikçi ve müşteri arasındaki alım ve teslimata kadar geçen yapıyı yönetebilecektir. Bu süreçte eğitimin rolü oldukça önemlidir. Ancak çalışma sonuçlarına göre tedarik zinciri yönetiminin stratejik uyum ve stratejik planlama alanlarının geliştirilebilmesi için başka birçok eylemlerin de yerine getirilmesinin gerekliliği ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Tedarik zinciri, Tedarik zinciri yönetimi,aksiyomlarla tasarım
Özet (Çeviri)
It is clear that the adequate planning of supply chain management will increase the companies' competitiveness as well as their profitability. In this context, the ultimate objective of this study was set as to design supply chain of medical company by using axiomatic design principles. It is believed that the new design would help company's employees significantly since it will help new employees to manage the supply chain process easily. However, it was recognised that the training and development has a significant importance in the process and therefore, the company should implement adequate training and development initiatives. In addition, there are also other elements which should be considered by the management in order to improve the supply chain effectiveness. These recommendations were given in the conclusion of the study. Key Words : Supply Chain, Supply chain management, Axiomatic design