Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran kadınların demografik özellikleri ile kullandıkları aile planlaması yöntemi arasındaki ilişki
Obstetrics and maternity clinic women who admitted to the relationship between demographic characteristics of the method and use family planning
- Tez No: 410247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kadınların sosyo-demografik özellikleri ile kullandıkları Aile Planlaması arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla hazırladığımız çalışma ile özellikle sosyo-demografik ve kültürel faktörler hakkında ulaşılacak sonuçlarla aile planlaması hizmetlerine veriler oluşturmak, etkili yöntemlerle gebelikten korunma konusunda demografik yapının etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın verilerini oluşturan tanımlayıcı tipteki araştırma Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 18-49 yaş arası kadınların katılıyla gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubundan elde edilen veriler, araştırmaya katılmayı kabul eden 227 kadından sağlanmıştır. Elde edilen veriler SPPS (Statistical package for social sciences) programı kullanılarak yüzde, aritmetik ortalama ve anova testleriyle analiz edilmiştir. Verilerin analizleriyle şu sonuçlara ulaşılmıştır: Kadınlar tarafından en çok bilinen yöntem kondom (%75,3) olup buna nazaran en çok kullandıkları yöntemin RİA (%30,3) olduğu belirlenmiştir. Kadınların Aile Planlaması hakkındaki bilgiye en çok sağlık personeli (%68,7) aracılığıyla ulaştığı tespit edilmiştir. 25-31 yaş aralığında kullanım sıklığının arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Women's socio-demographic characteristics that we prepared with the aim to determine the relationship between family planning they use works especially socio-demographic and cultural factors on how to generate data on the results of the family planning services to be reached, it aimed to evaluate the effects of the demographic structure for the prevention of pregnancy with effective methods. The descriptive research form the data for the study, Dr. Lutfi Kirdar Kartal Training and Research Hospital of Obstetrics and Gynecology Department of the participation of women aged 18-49 years was conducted. The data obtained from the sample group were obtained from 227 women who agreed to participate in the study. The obtained data SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program using percentage, mean and were analyzed with ANOVA test. Reached the following conclusions with the data analysis: Women by the well-known methods of condoms (75.3%) than it is the method most commonly used IUD (30.3%) were determined to be. Women's Family Planning information about most medical staff (68.7%) were found to get through. In the 25-31 age range it has increased the frequency of use.