İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması öncesinde hemşire tarafından verilen eğitimin anksiyete düzeyine etkisi
The Effect of training given by nurses on the anxiety level before the termination of undesired pregnancy
- Tez No: 69808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARANİSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
8. ÖZET Bu çalışma, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması öncesinde hemşire tarafından verilen eğitimin anksiyete düzeyine etkisini araştırmak üzere düzenlenen, analitik bir vak'a-kontrol araştırmasıdır. Araştırmamızın örneklemini, istenmeyen gebeliklerini sonlandırma işlemi için İstanbul Üniversitesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Birimi'ne gelen kadınlardan“olasılıksız örneklem yöntemi”yle seçilen 100 ve Sağlık Bakanlığı Haseki Hastanesi Aile Planlaması Polikliniği'ne başvuran kadınlardan aynı yöntemle seçilen 100 olmak üzere toplam 200 kadın oluşturmuştur. Kadınların demografik, obstetrik ve kotnraseptif yöntem kullanmalarıyla ilgili özellikler ve istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasına karar veren kişiyle ilgili veriler, açık uçlu ve çoktan seçmeli soruların yer aldığı anket formuyla, anksiyeteleri ise, Spielberger'in 2 aşamalı durumluluk-sürekli kaygı envanteriyle elde edilmiştir. Sonuçlar yüzdelik, ki-kare, varyans analizi ve t- testiyle değerlendirilmiştir. Araştırmaya alman kadınların toplam üzerinden yüzdelerine bakıldığında 20-39 yaşlarında yoğunlaştıkları, kadınların %82'sinin, eşlerinin %68'inin ilköğretim ve altında eğitimli oldukları, çoğunun ev hanımı olduğu, eşlerinin %34'ünün serbest meslekle uğraştıkları, %75'inin 6 yıldan uzun süredir evli oldukları bulgulanmıştır. Çalışmamıza katılan tüm kadınların %42'sinin 5 ve üzerinde gebeliği olduğu, %53'ünün 1-2 doğum yaptığı, %56'sının 1-2, %80'inin 1-2 çocuk istediği, %44'ünün daha önce hem tıbbi hem doğal yönteme başvurduğu, %3 1 'inin sadece doğal aile planlaması yöntemi kullandığı, en son %62'sinin geri çekme ve / veya periyodik yöntemle korunduklarını, %19'unun ise herhangi bir yöntem kullanmadıkları, en son kullandıkları yönteme 64%46'sının, istenmeyen gebeliği sonlandırmaya ise %84'ünün eşiyle birlikte karar aldıkları saptanmıştır. Vak'a ve kontrol grubunun yaş, kadınların ve eşlerinin çalışma durumu, evlilik yılları, bir önceki gebelik aralıkları, sahip olmak istedikleri çocuk sayısı, daha önce ve en son kullandıkları kontraseptif yöntemler, en son kullandıkları kontraseptif yönteme ve gebeliğin sonlandırılmasına karar veren kişilere göre dağılımları arasında anlamlı farklar saptanmamıştır. Kadınların ve eşlerinin eğirim durumları, gebelik, doğum ve yaşayan çocuk sayılanın dağılımı arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kontrol grubunun süreklilik anksiyetesi, vak'a grubundan daha yüksek bulunmuştur. Grupların durumluluk anksiyeteleri arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır. İşlem öncesi eğitim verilen grubun durumluluk anksiyetesinin azalmamasının nedeni, eğitimin işlemden hemen önce verilmesi olabilir. Vak'a ve kontrol grubunun durumluluk anksiyetesi ile yaş, evlilik süresi, ideal çocuk savılan, en son kullandıkları kontraseptif yöntem ve gebelik sonlandırma karannı alan kişiye göre dağılımları aralarında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Çalışma durumlarının dağılımıyla durumluluk anksiyete ortalaması arasında vak'a grubunda anlamlı ilişki saptanmazken, kontrol grubunda anlamlı ilişki saptanmıştır. Anlamlılık düzeyinde olmasa da çalışmayanların durumluluk anksiyete ortalaması vak'a grubunda da yüksek olarak gözlenmektedir. Çalışmamızda vak'a ve kontrol gruplarındaki kadınların ve eşlerinin eğitim durumlarının, kadınların gebelik, doğum ve yaşayan çocuk sayılanımı dağılımlarıyla durumluluk anksiyete ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Her iki grupta da eğitim durumu düştükçe ve gebelik sayısı 65arttıkça durumluluk anksiyete ortalamaları daha yüksek, vak'a grabunda hiç doğumu olmayanların, kontrol grubunda ise 1-2 doğumu olanların, vak'a grubunda hiç çocuğu olmayanların, kontrol grubunda 5 ve üzerinde çocuğu olanların durumluluk anksiyete puanlan daha düşük olarak saptanmıştır. 66
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY THE EFFECT OF TRAINING GIVEN BY NURSES ON THE ANXIETY LEVEL BEFORE THE TERMINATION OF UNDESIRED PREGNANCY This analytic event-control study was carried out inorder to investigate the effect of training given before the termination of undesired pregnancy, on anxiety. The sample for the study consisted of a total of 200 women, 100 of whom were chosen by the method of exampling without possibility from the women who came to Istanbul University Woman and Child Health, Training and Research Center inorder to give an end to their undesired pregnancies and the other 100 of women whom were chosen with the same method from women who came to Family Planning Polyclinic of Haseki Hospital of Minister of Health for the same reason. The demographic, obstetric and contraceptive method using characters of women and the data on the one who decided to give an end to pregnancy were determined by the forms consisting of open ended and multiple-choice questions, whereas their anxiety levels were determined by Spielberger's 2 stage State-Trait Anxiety Inventory. The results were evaluated by a hundred percent, Khi-square, variance analysis and t-tests. When looking at the percent of the ages of the women in this study, they are mostly between 20-39 years of age. 82% of women and 68% of their husbands are graduates of primary school and under, most of the women are home wives, 34% of their husbands are busy with free jobs, 75% of them are married for more than 6 years, 42% of the total of women who participated in our study were pregnant for 5 times or more, 53% gave birth for 1-2 times, 56% 67have 1-2 children, 80% want 1-2 children, 44% have used both medical and natural family planning methods, 3 1% have used only natural family planning methods, for the last period 62% have used contraception by withdrawal and/or by periodic methods, 19% have not used any method, 46% of them decided for the last contraception method together with their husbands and also 84% of them decided for the termination of pregnancy together with their husbands. No statistically significant differences were identified between the event and control groups for the distribution of women according to age, the employment state of women and their husbands, the last pregnancy periods, the number of children they want to have, the contraceptive methods they have used before and for the last time, the distribution according to the one decided for the usage of the last contraceptive method and the termination of pregnancy. Statistically significant differences were found between groups for the distribution of women's and their husbands' educational situation, number of pregnancies, births and living children. The trait anxiety levels of control group were found higher than the event groups'. No statistically significant difference was found between the state anxiety levels of the groups. The reason for not decreasing of the state anxiety levels of the group which had training before the operation might be the training's being given just before the operation. No statistically significant difference was found between the event and the control groups' state anxiety levels and the distribution of age, the period of marriage, ideal children number, the last contraceptive method they have used and the one who have decided for the last termination of pregnancy. While no significant relation was found between the distribution of employment situation and state anxiety levels, a significant relation was found for control group. 68While not being at a state of significancy the average of state anxiety levels of not working group were also high for event group. In our study for the event and control groups between the distribution of the educatoional position of the women and their husbands, the number of pregnancy, birth and living children of the women and the average of state anxiety levels, significant differences have been determined. In both groups while educational position is getting lower and the number of pregnancies getting higher state anxiety levels are higher, in event group for the ones having no birth, in control group for the ones having 1-2 births, in event group for the ones having no child, in control group for the ones having 5 and more children the average of state anxiety levels were found to be lower. 69