Kamu kurumlarında çalışanların kullandıkları kariyer stratejileri: Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bir araştırma
The career strategies of employees working in public institutions: A research on Social Security Institution
- Tez No: 410249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gelişen ve büyüyen eğitim kanallarıyla birlikte üniversite mezun oranı son yıllarda büyük artış göstermeye başlamıştır. Bu gelişme iş hayatında rekabetin artmasına neden olan süreçlerden biri olarak görülebilir. Bununla birlikte eskiden sadece insan kaynakları departmanlarının yapmış olduğu faaliyetleri günümüzde danışmanlık şirketleri yapmaya başlamıştır. Ancak bununla da kalınmayarak üniversitelerde öğrencilerinin mezuniyet sonrasıyla daha fazla ilgilenmeye başlamış bu da kariyer planlama merkezleri gibi birimlerin ihtiyaç ve önemini artırmıştır. İnsan kaynakları yönetimi literatüründe sıkça kullanılan“kariyer”kavramının son yıllarda önemi artmaktadır. Kariyer kavramına ilişkin yapılan kuramsal çalışmalar önce bireysel çerçevede ele alınmıştır. Bireyler ile mesleklerin eşleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Sonraki çalışmalar ise örgüt merkezli olmuştur. Bireysel ve örgütsel amaçları bütünleştirmek üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kariyer kavramı ele alınmış ve kariyer ile ilgili kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. İkinci bölümde, kariyer yönetimi kavramı ilgili alt başlıkları doğrultusunda incelenmiştir. Üçüncü bölümde, kariyer yönetimi modelleri ve kariyer stratejileri konusuna değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, kamu kurumlarında çalışanların kullandıkları kariyer stratejilerinin belirlenmesi için anket yapılmış ve anket verileri SPSS programında analiz edilip yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kariyer, Kariyer Yönetimi, Kariyer Stratejileri,Bireysel Kariyer
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of university graduates has increased significantly thanks to the developing and growing channels of education. This could be regarded as one of the factors that leads to the increased competition in professional life. However, the activities, that used to be presented by Human Resources Departments in the past, have been presented by the consulting companies recently. Besides this, the needs and importance of Career Planning Centers have been elevated by the students at universities because of their interests for post-graduate.The significance of“career”as a concept, which has been used quite often in the literature of Human Resources Management, has recently increased. Theoretical studies on career have been primarily evaluated within the framework of individuals. Matching individuals with occupations had already been an issue of examination while the studies thereafter have been based mainly on organizational matters. A major concern has been on the integration of individual and organizational objectives. This dissertation comprises five main chapters. In the first chapter,it provides a conceptual frameworkfor the career place. In the second part, the career management is examined in accordance with the relevant sub-headings of concepts in career management. In the third chapter, career management and career strategy models are covered. The fourth and final section, some survey data are presented and analyzed in SPSS order to identify the career strategies which are used by the employees in public institutions. KeyWords : Career, Career Management, CareerStrategies, IndividualCareer