Çalışan kadın olmanın benlik saygısı ve ruh sağlığı üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of self esteem and mental health in woman who make a career
- Tez No: 410250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kadınlar kendilerine toplumsal açıdan biçilen roller gereği hem ev hanımı, hem iş kadını aynı anda da annelik görevlerini bir arada yerine getirmek zorunda kalabilmektedir. Özellikle, kadınların ailevi sorumluluklarının fazlalığı, onların iş ve aile alanlarında rol çatışmasını daha fazla yaşamalarına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çalışan ve çalışmayan kadınlar arasındaki depresyon oranlarının ve benlik saygısı düzeyinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemini farklı sektörlerde çalışan toplam 52, çalışmayan 48 kadın oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Çalışan Kadın, İş Aile Yaşam Çatışması, Depresyon, Benlik Saygısı, Çalışmayan kadın
Özet (Çeviri)
Women are supposed to maintain multiple tasks simultaneously like being a housewife, a business woman or a mother as pursuant to the social roles assigned to them. In particular, family responsibilities of woman cause more roles conflicts in family and work. The purpose of this study is to evaluate the self esteem and mental health in woman who makes career and to compare these issues between working and non-working women. The sample of the study consists of 52 working women in different sectors and 48 non-working woman. Key Words : Working Woman, Job and Family Conflicts, Depression, Self Esteem, Non-working Women