Yetenek yönetiminin firma performansına etkisi
The effect of management talent on organi̇zati̇onal performance
- Tez No: 410251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz koşullarında hızla değişen ve gelişen dünyaya bağlı olarak rekabet piyasasının koşulları da giderek zorlaşmaktadır. Firmalar sürdürebilir rekabet avantajı elde etmek ve bu avantajı koruyabilmek adına çeşitli stratejiler geliştirmek adına çalışmalar yapmaktadır. Bu koşullar göz önünde bulundurulduğu firmaların performansı ve dolayısı ile bu performansı etkileyen faktörler önemli hale gelmeye başlamıştır. Bu çalışmanın temel amacı işletmeler açısından yetenek yönetimi kavramının önemini vurgulayarak kavramın, firma performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Bununla birlikte, örgüt kültürü ve örgüt iklimi kavramlarının firma performansı üzerindeki etkisi çalışma kapsamında ele alınmıştır. Araştırmada örgüt kültürü, örgüt iklimi, yetenek yönetimi ve firma performansı alt başlıklarından oluşan 58 soruluk anket kullanılmış, rastgele dağıtım metodoyla İstanbul'da faaliyet gösteren 61 firma çalışanına ulaştırılmış ve elde edilen datalar SPSS 17 programında analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen analizler sırası ile; güvenilirlik, faktör, korelasyon ve regresyondur. Araştırma bulgularına göre tüm alt faktörler arasında orta kuvvette korelasyon bulunmuştur. Özellikle performans faktörleri ile ilişki içerisinde olan alt faktörlere bakıldığında yetenek yönetiminin ilk 2 boyutunun kuvvetli bir düzeyde mali ve büyüme performansını etkilediği gözlemlenmektedir. Diğer bir deyişle, bire bir ilişkilere bakıldığında yetenek yönetimine verilen önem mali ve büyüme performansında artış sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Örgüt Kültürü, Örgüt İklimi, Yetenek Yönetimi, Firma Performansı
Özet (Çeviri)
In our time, depending on the rapidly changing and evolving world, market competition is becoming more difficult. Companies are searching new methods to improve a variety of strategies for achieving sustainable competitive advantage and maintain this advantage. With in the scope of this conditions, organizational performance and factors effecting this performance are prior. The main purpose of this study is underline the importance of talent management and explore the effect of talent management on organizational performance. Besides, the effects of organizational culture and organizational climate on organizational performance are studied. An inventory with 58 questions and 4 subtitles (organizational culture, organizational climate, talent management and organizational performance) delivered to 61 participant from Istanbul firms that are selected randomly. The datas analyzed in SPSS 17 and reliability, factor, correlation and regression techniques are used. According to results, there are correlations between all sub-factors at medium level. Particularly the first two dimensions of talent management affects financial performance and boost performance forcefully. In other words, the level of organizations' talent management importance increases the financial performance and boost performance. Key Words : Organizational Culture, Organizational Climate, Talent Menagement, Organizational Performance