Lise öğrencilerinin kendilik algıları ve kaygı düzeyleri
Self perception and anxiety levels of high school students
- Tez No: 410268
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin kendilik algılarının bazı alt boyutları ile sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelemesidir. Ayrıca araştırmada, lise öğrencilerinin kendilik algılarının bazı alt boyutlarının (akademik yeterlik, sosyal kabul, fiziksel görünüm) okul türüne, cinsiyete, kardeş sayısına, sosyoekonomik düzeye, algılanan anne baba tutumuna göre anlamlı düzeyde fark gösterip göstermediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kocaeli İli Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 5 farklı lisede öğrenim gören 9. 10. ve 11. Sınıf düzeyindeki öğrenciler arasından tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş toplam 1379 öğrenci (690 kız, 689 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Kendilik Algısı Profili Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri'nin yalnızca Sürekli Kaygı kısmı kullanılmıştır. Veriler SPSS for Windows 21.0 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; lise öğrencilerinin kendilik algıları bazı alt boyutları (akademik yeterlik, sosyal kabul ve fiziksel görünüm) ve sürekli kaygı düzeyleri arasında, pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul türü, cinsiyet, sosyoekonomik düzey, algılanan anne ve baba tutumu değişkenlerinin kendilik algısına ait bazı boyutlardan(akademik yeterlik, sosyal kabul, fiziksel görünüm) alınan puanlarda anlamlı bir farklılığa neden olduğu tespit edilirken, kardeş sayısı değişkenine göre kendilik algısı alt boyutlarında (akademik yeterlik, sosyal kabul, fiziksel görünüm) anlamlı düzeyde farklılaşma saptanmamıştır. Cinsiyet değişkeni açısından sosyal kabul ve fiziksel görünüm alt boyutlarında anlamlı düzeyde farklılaşma saptanırken, akademik yeterlik alt boyutunda anlamlı düzeyde bir farklılaşma bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler : Kendilik Algısı, Kaygı, Lise Öğrencileri, Ergenlik Dönemi.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyse the relationship between self-perception's some dimensions and trait anxiety levels of high school students. It was also examined if the some dimensions of self-perception (scholastic competence, social acceptance, physical appearance ) differ significantly inrespect of school type, gender, number of siblings, social-economic standard, perceived parental attitudes. The research was carried out in 2014-2015 academic year on 1379 students (690 female, 689 male) that were chosen randomly among the 9th, 10th and 11th grade students of 5 different high schools affiliated to Kocaeli Gölcük District Education Directorate. In this study, Personal Information Sheet, Self-Perception Profile for Adolescents, State and Trait Anxiety Inventory (STAI) were used for data collection. The data of this research were analysed with the statistics package program of SPSS for Windows 21.0. The results of the study indicated that, there were significant, positive,weak relations between self-perception sub-scales and trait anxiety. The findings of the study showed that there were significant differences in mean scores of scholastic competence, social acceptance, physical appearance subdimensions of self-perception with respect to school type,social-economic standard, perceived parental attitudes variables,whereas there were no significant differences due to number of siblings variable. Mean scores of scholastic competence subdimension of self-perception does not differ according to gender variable, meanwhile social acceptance and physical apperance subdimensions differs significantly according to gender variable. Key Words : Self-Perception, Anxiety, High School Students, Adolescence Period