Ergenlik dönemindeki bireylerde saldırganlık davranışı ve algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkiye benlik saygısı düzeylerinin etkisi
The effects of self-esteem levels on the relationship between agression behaviour and percieved parents attitude on the adolescent individuals
  1. Tez No: 410269
  2. Yazar: ECEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SEVİNÇ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlik dönemindeki bireylerde saldırganlık davranışı ve algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkiye benlik saygısı düzeylerinin etkisinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyeti, yaşı, ebeveynin medeni durumu, evde kiminle yaşamakta oldukları, evde kendilerine en yakın hissettikleri kişinin kim olduğunun; anne baba tutumları, saldırganlık ve benlik saygısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde, özel bir kolejde okumakta olan 14-18 yaş arasındaki 400 birey alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Algılanan Anne Baba Tutum Ölçeği, Saldırganlık Ölçeği ve Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; erkeklerin kızlara oranla anne babalarından algıladıkları demokratik tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu, kendisine kimseyi yakın görmeyen bireylerin diğer bireylere oranla anne babalarından algıladıkları otoriter tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu, bireylerin anne babalarından algıladıkları demokratik tutum düzeyi arttıkça bireylerin benlik saygısı düzeylerinin de artmakta olduğu, bireylerin anne babalarından algıladıkları otoriter tutum ölçeğinden aldıkları puan arttıkça bireylerin benlik saygısı düzeylerinin düşmekte olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan yaş, ebeveynin medeni durumu gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Ergenlik, Saldırganlık, Anne-Baba Tutumu, Benlik Saygısı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present the effects of self-esteem levels to the correlation of the agression behaviour and perceived parents attitude phenomenon on the adolescent individuals. In addition, the gender, age, marital status of the parents, who do they live with at home, who is the person do they feel intimate with, the parents' attitude, the effects of the agression and the self-esteem of the individuals are researched in this survey. The research is derived from 400 individuals between ages 14 to 18 who educate in a private high school in Istanbul. The Perceived Parent Attitude Scale, The Aggression Scale and The Self-esteem Scale are utilised for the data acquisition. On the purpose of the socio-demographic features determination“A Personal Information Form”is generated by the researcher. In consider of the research results, the socio-demographic features; in proportion to the females, the males' perceived democratic attitude levels from their parents are higher, also in proportion to other individuals whom do not feel intimate with anybody, their perceived strict attitude levels from their parents are higher, the augmentation of the individual self-esteem level and the augmentation of the perceived demographic attitude level from their parents are colletral, when the score that the individuals got from the strict attitude scale which is perceived from parents increases, the self-esteem levels of the individuals are decreasing. As far as the study shows that the scales of age and marital status of the parents do not attain the significant results like socio-demographic scales. Based on the findings in the final argument part of the research, the suggestions are made to the researchers, the physiological consultants that studies on field and to the parents. Key Words : Adolescence, Agression, Parental Attitude, Self Esteem.