Askerlik eğitiminin gençlerin ruhsal durumlarına etkileri
- Tez No: 41039
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu araştırma, askeri eğitimin, gençlerin sahip oldukları somatizasyon, obsesif-kompulsif, kişilerarası duyarlık, deprasyon, kaygı, öfke, fobik anksiyete, paranoid düşünce ve psikotizm olarak adlandırılan psikolojik belirtilerin oluşturduğu ruhsal durumlarına etki edip etmediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1993 yılında Kütahya Hava Er Eğitim Tugayında erbaş olmak için eğitim görecek 1972-3 celp erbaş adayları arasından, kolay ulaşılabilme ve gönüllü katılım ölçütlerine göre, yansız olarak seçilmiş 47 asker üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneklere, eğitimlerinin ilk günü olan 1 Eylül 1992 tarihinde SCL 90-R testi uygulanmıştır. Daha sonra askerlik görevim, Kütahya Hava Er Eğitim Tugayında erbaş olarak, 1 Kasım 1993 tarihinde tamamlayan, 47 erbaşa aynı SCL 90-R testi son kez uygulanmıştır. Her iki ölçümden elde edilen bulgular karşılaştınlarak, araştırman sonucuna ilişkin yargılara varılmıştır. Erbaşların ruhsal durumlarım oluşturan psikolojik belirtilere ilişkin, erbaş eğitiminin başında ve sonunda uygulanan testler sonunda elde edilen puan ortalamaları arasında önemli farklara rastlanmamıştır. Ortalamalar arasındaki değişim, öfke, kişilerarası duyarlık, depresyon, bunaltı ve somatizasyonda gözlemlenmiştir. Erbaşların, erbaş eğitiminin başında ve sonunda ölçülen psikolojik belirtileri arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı t testi ile sınandığında, somatizasyon, obsesif-kompulsif, bunaltı, fobik bunaltı, paranoid düşünce ve psikotizm belirtilerindeki değişimanlamlı çıkmaz iken kişilerarası duyarlık, depresyon ve öfke belirtilerindeki değişim anlamlı çıkmıştır. Araştırma bulgularına dayanarak, askerlik eğitiminin, gençlerin ruhsal durumlarım, öfke belirtileri dışında olumsuz yönde etkilemediği yargısına varılmıştır. Öfke belirtilerinde gözlenen artış, erbaşların gerek ruhsal gerekse de fiziken açıdan rahatsız erlerin eğitiminden sorumlu olmanın verdiği gerginliğin, askerlik sonrası evlilik, iş bulma, vb. toplumsal sorunlarla birleşmesi sonucuna bağlanmıştır. Öte yandan araştırma, askerlik eğitiminin, erbaşın somatizasyon, obsesif-kompulsif, bunaltı, fobik bunaltı, paranoid düşünce, psikotizm belirtilerinde anlamlı bir değişikliğe yol açmazken, kişilerarası duyarlık ve depresyon belirtilerini normalden çok yüksek düzeydeyken, normale yaklaştırdığım ortaya koymuştur. Buna dayanarak, gençlerin askere giderken hissettikler kaygının yersiz olduğu sonucuna varılmıştır. ııı
Özet (Çeviri)
Abstract The goal of this research is to determine whether the military training has an effect on the soldiers pschological symptons such as somatization, obsessive-compulsive, interpersonal sensiviteness, depression, anxiety, rage, fobic anxiety, paranoid thoughts and psychotism. The research wascarried out with 47 soldiers who were random sampled from a population 1972-1973 petty officer candiates who were to be trained at Kütahya Air Force Soldier Training Brigade. Easy of being reached and voluntary participation were the criteria of being selected in the sample group. SCL 90-R test was applied to the sample on the September 1, 1992 which was the first day of their training program. These 47 soldiers completed their training on the November 1, 1993 and SCL 90-R test was applied to them for the second and last time. Findings of two measurements were compared and judjed. Comparing the two measurement findings, it was seen that there are not any significant difference between the tests. The most significant changes among the means were observed at symptoms of interpersonal sensitiveness, depression, and rage. On the other hand, the least change was observed at the symptom of anxiety and somatization. Whether the difference was significant between the psychological symptoms of the petty officers before and after the training was tested using the t test and it was observed that the changes in the symptoms of somatization, obsessive-compulsive, anxiety, fobic anxiety, paranoid thoughts and psychotism were not significant while the changes in the IVsymptoms of interpersonal sensiviteness, depression and rage were significant. When the mean scores of the symptoms of interpersonal sensiviteness and depression are compared to the means of national inventory, it was determined that the military training has an positive effect on these symptoms. Based on the findings, it was determined that the military training did not effect the psychological states of the soldiers except the rage symptom. The observed increase at the rage symptoms of petty was thought to be caused by the combination stress of being responsible for the training of soldiers, who may be both psychologically and physically unconfortable, and the marriage, get a job, etc. type of social problems. Finally, it is obvious that young people' negative thoughts about the military before they come is not true.