Sağlık tesisleri için yer seçimi modelleri ve tamsayılı 0-1 programlama ile optimizasyon
  1. Tez No: 41040
  2. Yazar: E. MESİHA SAAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK TATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Bu tezin konusu bir bölgedeki sağlık sistemi için hiyerarşi k yapı özelliğini dikkate alarak bir sağlık tesisleri yer seçimi modelinin geliştirilmesidir. Sağlık tesislerinin sayı, tür ve kuruluş yerlerinin belirlenmesi, etkin ve adil bir sağlık hizmeti sunulması için önemli bir karar niteliğindedir. Böyle bir sağlık sisteminin geliştirilmesi kıt kaynakların optimal dağılımını sağlayacaktır. Bu çalışmada bir bölgede sağlık tesislerinin sayısı, türü ve kuruluş yerlerinin belirlenmesi için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Bu modelin geliştirilmesinde o bölgeye tahsis edilen yatırım ödeneği, sağlık personeli sayısı ve tesislerin kapa siteleri kısıtlayıcıları oluşturmaktadır. Yer seçimi için oluşturulan tamsayılı doğrusal programlama modeli bir bilgisayar programı yardımıyla Bilecik İli için çözülmüştür. Modeldeki amaç fonksiyonu sağlık hizmetlerinin değişik türlerine olan beklenen talep toplamından oluşmaktadır ve modelin çözümüyle beklenen talep top lamını maksimize eden karar değişkenleri değerleri elde edilmiştir. Daha sonra tüm yerleşim merkezlerinin sağlık hizmetine ulaşabilme derecelerini ölçen bir ulaşılabilirlik indeksi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is to develop a plan ning model for a hierarchical health care system in a region. Determining the number, type and location of health facilities is an important decision for a ac hieving a fair and efficient health care supply. With such an efficient health supply system, optimal allo cation of scarce resources fs possible. In this study a mathematical model has been de veloped for determining the number, type and optimal distribution of health care facilities in a region. This model takes into account the constraints on in vestment capital, the number of health personnel, and the capacities of different types of facilities. The Linear Integer Programming model has been solved for Bilecik Province by using a computer program. The objective function of the model is based on the number of persons receiving different types of health services. The objective function is maximized and values of decision variables regarding optimal allocation, types, and number of facilities are de termined. At the end an accessibility index has been developed for each demand point.