Nallıhan çevresinin fiziki coğrafyası ve arazi kullanımı
  1. Tez No: 41041
  2. Yazar: UĞUR KİPER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Nallıhan ilçe merkezi, eski Ankara-Istanbul yolu üzerinde, Ankara ilinin kuzeybatısında il merkezine 160 km. uzaklıkta olup 1 1.700 nüfusa sahiptir. Çalışma sahası bu yerleşme merkezinin çevresini kapsar. Bu alan takriben 290 km olup, incelenmesi dağlık ve sarp olması nedeniyle pek kolay olmamıştır. İnceleme alanı Sarıyar Barajı'nın 14 km. kadar kuzeybatısına düşer. Bütünü ile Karadeniz Bölgesi içinde yer almasına rağmen, idari olarak Ankara'nın bir ilçesidir. Coğrafi konumu itibariyle 40°12' Kuzey enlemi ve 31°39' Doğu boylamı arasında bulunmaktadırlar. İlçe merkezinin rakımı 650 m.dir. Jeolojik açıdan baktığımızda, yapı özellikleriyle birlikte tektonik hareketlerin yerşekillerin oluşmasında etkisi büyük olmuştur. İnceleme alanında en eski formasyon güneybatıda bulunan metamorfik kayaçlardır. Bunlar Preliyas yaşlı olup az yer kaplarlar. Jura Kretase yaşlı kalker, mam, flişler kuzeydeki dağlık bölge üzerinde doğu-batı yönlü olup, oldukça geniş yer kaplarlar. Bu kayaçlann etrafını üst Kretase yaşlı kalker, kil, marn ve flişden oluşan formasyon kaplar. Lütesiyen yaşlı kil, kalker ve konglomeralar güneyde çok az yer kaplar. Paleosen yaşlı mermer, marn, tüf, aglomeralar Nallıhan ilçesinin bulunduğu orta kesimde yine doğu-batı yönlü olup, en geniş alanı kaplar. Miyosen teşekkülatı olan kalker, marn, şistler sahanın güneydoğusunda az yer kaplarlar. En genç olan Kuaterner alüvyonlar ve travertenler sahanın ortasında kuzeyden güneye akan Naldere Çayı vadisinde ve genellikle güneydoğusundaki çukur alanlarda görülür. İnceleme alanı olanı Nallıhan çevresi, Hafif yarılmış aşımın platosu örneği olan Yukarı Sakarya Platosu'nun kuzeyinde olup ortalama yükseltisi 800 m.dir. Dağlık yöre, sahanın kuzey, kuzeydoğu ve kuzeybatısında geniş yer tutar. Bu dağlar Karadeniz bölgesinde iç kısımda kıyıya paralel uzanan Köroğlu dağlarının devamıdır. En yüksek tepe Nallıhan kuzeyinde Ortçadömen tepesi olup 1459 m.dir. Sahanın en çukur yeri ise güneydoğuda olup 520 m. kadardır.Yörede platolar Nallıhan doğusunda doğu-ban yönünde geniş alanda uzanır. Ayrıca kuzeybatıda oldukça dar bir alanda bulunur. Platoların ortalama yükseltisi 650-700 m. kadardır. Platolar kolayca aşınabilen kalker, marn gibi kayaçlar üzerinde oluşmuştur. İnceleme sahasında tepelik alanlar, sahanın güneybatısında geniş yer kaplarlar. Doğu ve güneydoğuda ise dağınık parçalı haldedirler. En yüksek tepeler Nallıhan güneyinde Oyuktepe 982. m. ve Meşelitepe 950 m., güneydoğuda ise Taşlı tepe 775 m. ve Kuzubaşıtepesi 982 m.dir. Tepelik alanlar erozyon ve yamaç aşınması ile meydana gelmiştir. Yörede ovalar ise, Naldere tabanlı vadisinde de kuzey-güney yönünde dar uzun verimli bir alan kaplar, sahanın güneydoğusunda ise az geniş bir yer tutar. Bu ovalar yan derelerin taşıdığı kum ve kille meydana gelmiştir. Bu ovalık sahalar ortalama 550-650 m. yükseklikte olup kurak-step sahalardır. inceleme sahası, iklim özellikleri itibariyle, her ne kadar Karadeniz bölgesi içinde yer almaktaysada, Karadeniz iklimi ile îç Anadolu Bölgesi iklimi arasında bir geçiş iklim tipi özelikleri taşımaktadır. Sahanın Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 22,8 C°, Ocak ortalama sıcaklığı ise 1,2 C° dir. Yıllık ortalama yağış miktarı 369 mm.dir. En fazla yağış kış mevsiminde ve ilkbahar aylarında görülür. Bitki örtüsü bakımından kuzeyde dağlık bölgede Karadeniz bitki formasyonu hakim olup, en yaygın olan ağaç türleri başta karaçam olmak üzere, kayın, sarıçam ve diğerleridir. Güneyde ise tahrip ve erozyon sebebiyle orman örtüsü seyrelmiş, yer yer ortadan kalkmış, otlak ve step florası yaygınlaşmıştır. Yapı özelliği ve orman tahribi sonucu doğuda ve güneyde su eksikliği başlıca problem olarak ortaya çıkmıştır. Hidrografya özellikleri bakımından saha zengin değildir. Başlıca akarsu sahanın ortasından kuzeyden güneye akıp Sakarya'ya karışan Nallıdere'dir. Bu akarsu kollan ile esas akarsu şebeke sistemini teşkil eder. İnceleme sahasında başlıca ekonomik faaliyet tahıl ve pirinç ziraatı ve hayvancılıktır. Nallıhan'ın köyleri ilçe merkezine stabilize asfalt yollarla bağlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nallıhan is a district center which on the old road of Istanbul, in the North west of Ankara city, it is 160 kilometres far from city center and it is populated 1 1.700. Area of study covers surroundings of settlement center. This area is approximately 290 square kilometres and it was quite hard to study it bacause of its mountainous structure and its steep slopes. This area is in the distance of 14 kilometres in the Northwuest of Sanyar Dam. Although it is wholly in Black sea Region it is administratively district of Ankara. Geographical Location of Nallıhan is between 40°12* North latitude and 31°39' East longitude. When we look in the angle of geology, with the features of structure, tectonic motions effects becomes important for geopraphical structure. The oldest formation in the area of study: is methamorphic rocks in the Southwest, Their age is Preliyas and they take up small room. Jura Cretaceous aged calcer, marl and sychists on the mountainous area in the North and they are in the direction of East- West and they take up relatively large room. Surroundings of these rocks are covered by some Formation which consists of Early Cretaceous aged calcer, clay, marl and fliysch. Lutecien aged clay, calcer and conglamerates are in the South and take up small room. Paleocene aged marble, tuffs, aglomerates are in the middle near Nallıhan district center in the direction of East- West and take up the largest area. Calcer, marl, schists which are Miocene formation take up small room in the South east. The youngest Quaternery aliviums and travertenes are in the valley of Naldere stream which flows from North to south and they are seen in the depressed areas in the Southeast. Surroudings of Nallıhan which is the study of area and is example of gently splitted errosion pleteau and it is in the North of Upper Sakarya Pleteau and avarage height of it is 800 meters. Mountainous area is in the North, in the North east and in the Northwest and takes up large room. These mountains are continuous part of Köroğlu mountains which are in the interior part of Blacksea region and extena parallel to shoreline.The highest hill is Ortçadömen hill 1459 meter in altitude. The lowest part of the area is 550 meters and in the valley of Nallidere stream in the South. The plateau in the area which extenas in the vast area trending East- West in the East of Nallıhan. Moreover The plateaus are seen in a relatively narrow area in the North west. Average altitude of the plateaus is nearly 650-700 meters. Plateaus are formed on the easily corridible rocks like calcer and marl. Hilly places in the study of the area, takes up large areas in the Southwest. In the East and Southeast they are in parts and dispersed. The highest hills are Oyuktepe 982 m. in the South of Nallıhan and Meşelitepe 950 m., in the southeast Taşlıtepe 775 m. and Kuzubaşıtepesi 982 m. Hilly areas formed with errosion and denudation. Most of the plains in the area are in the valley plain of Naldere they are in the direction of North-South and cover narrow, long and fertile area. In the southeast of the area they cover a little large place. These plains are made by sands and clays which carried by tributaries. These plains are arid and steppe areas and their average height is 550-650 meters. Howewer study of the area takes place in Blacksea region but is a transition climate between Blacksea region and Central Anatolia region. Annual average rainfall is 369 mm. Most of the rainfall can be seen in Winter and in spring. As regard vegetation, in the North in the mountainous region. Blacksea region dominates, the main types of trees are blackpine, yellowpine and beach and others. In the South because of devastation and errosion forest becomes infreguent, some other places destroyed utterly, pasture and steppe vegetation as spread out. As a result of feature of structure and destroying of forests, in the Southeast and in the South lack of water has come out as a principal problem. Area of study is not rich as features of hydrological, prime stream is Naldere which flows from North to South. It forms main network of stream with its tributaries. In the area of study main economical activities are raising animal and agriculture of rice and grain. Villages of Nallıhan is connected to the district centre with loose surface highways or asphalt highways.