Sarıçalı Dağı ve çevresinin (Nallıhan / Ankara) florası
The flora of Sarıçalı Mountain and arounds (Nallıhan / Ankara)
  1. Tez No: 321693
  2. Yazar: GÖKNUR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırma alanı, Ankara ilinin kuzeybatısında yer almaktadır. Alandan toplanan 910 bitki örneği değerlendirilmesi sonucu 79 familyaya ait 336 cins ve 642 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Tür ve türaltı seviyede 77 takson A3 karesi için yeni kayıttır. 88 takson endemik olup endemizm oranı %13,7'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir; Avrupa- Sibirya Elementi 94 ( %14,6), İran - Turan Elementi 86 (% 13,3), Akdeniz Elementi 65 (% 10,1) ve geniş yayılışlılar ile fitocoğrafik bölgesine karar verilemeyenler ise 397 (%61,8)'dir.Anahtar Kelimeler :Flora, Sarıçalı Dağı, Nallıhan, Ankara, Türkiye.
Özet (Çeviri)
Research area is located northwest of Ankara. In this study, 910 plant specimens were collected. As a result, we have seen that, the flora is compose of 79 families, 336 genera and 642 taxa which are specific and intaspecific rank. 77 taxa are new records for A3 square. A total of 88 (%13,7) are endemic to Turkey. Phytogeographical elements of the area as follows: Euro- Siberian Elements 94 ( %14,6), Irano- Turanian Elements 86 (% 13,3), Mediterraneaen Elements 65 (% 10,1) and others, wide spreaded and those of which phytogeographical region are unidentified, 397 (%61,8).Key Words : Flora, Sarıçalı Mountain, Nallıhan, Ankara, Turkey.