Tavukçuluk sektöründe Altı Sigma yaklaşımı ile canlı maliyetlerinin düşürülmesi
Reducing the chicken cost with Six Sigma on poultry sector
- Tez No: 410439
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bilim ve teknolojide meydana gelen hızlı gelişme ve değişimlere paralel gelişen yeni yönetim yaklaşımları iş dünyasındaki rekabeti küresel boyuta taşımıştır. Geleneksel yönetim stratejileri, firmaları küresel rekabet karşısında ayakta kalabilmek, rekabet edebilir kılmak ve rakiplerine karşı fark yaratarak sektöründe öncü olabilmek için yeni üretim ve yönetim yaklaşımlarını öğrenmeye ve uygulamaya zorlamıştır. Bu yeni yönetim anlayışının unsurlarından biride Altı Sigma yaklaşımıdır. Altı Sigma yaklaşımı, üretimden sipariş almaya kadar tüm süreçte ürünlerin, hizmetlerin ve süreçlerin kalite seviyesini ortaya koyar. Sayısal bir değer olan bu kalite seviyesi tüm süreçte sıfır hatadan ne kadar sapma olduğunu gösterir. Süreçlerin kalite seviyesinin ölçümüne imkân veren Altı Sigma ile süreçlerin arzulanan kalite seviyesinde olup olmadığı ve varsa sapmanın değeri sayısal olarak görülebilmektedir. Bu sayede kilit süreçler tespit edilebilmekte ve düzeltici önlemler alınmasına imkân sağlanmaktadır. Amaç Altı Sigma kalite seviyesine ulaşabilmektir. Bu çalışma 3 bölümden oluşmakta ilk bölümünde Altı Sigma'nın ne olduğu tarihçesi , Altı Sigma'da sorumlu kişiler ve Altı Sigma Metodolojisinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Altı Sigma'nın süreç iyileştirmede kullandığı istatistiki araçlar anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde tavukçuluk sektöründe yer alan bir gıda firmasında ürün maliyetinin düşürülmesi için uygulanmış bir Altı Sigma projesinden ve bu proje detaylarından bahsedilmiştir. Anahtar Kelimeler : Altı Sigma , Maliyetlerin Düşürülmesi, Tavukçuluk
Özet (Çeviri)
The developments in science and technology as well as new administration approaches brought the competition in business world to global level. Traditional administration strategies force the enterprises to learn and apply new production and administration approaches to resist against global competition, to be competitive and to be different and being an entrepreneur in their sector. One of the elements of this new administration concept is six sigma approach. Six sigma deals with the quality level of products, services and processes from production to taking orders. The quality level is a numerical value and shows the deviation from zero error in whole process. With the help of six sigma, enterprises measure the quality level and control the desired quality and also see the numerical value of the quality. Hence, key processes are determined and necessary measures can be applied. The objective is to reach out six sigma quality level. Thesis consists of 3 parts and in the first part general information about Six Sigma ,its history , Six Sigma responsibilities and methodology of Six Sigma was given. In the second part the statistical techniques necessary for Six Sigma have been examined with samples. In the third and last part Six Sigma applied a company in the poultry sector for reduce their product cost and mentioned Project detail. Keywords : Six Sigma , Reducing the Cost , Poultry