An Analysis the relationship between learner's proficiency in Türkish and success in learning English as a foreign language section at the university of Gaziantep
- Tez No: 41044
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TOKAY GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
oz GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ HAZIRLIK SINIFI Ö?RENCİLERİNİN TÜRKÇE YETERLİLİKLERİ VE YABANCI DİL ÖGRENMELERİNDEKİ BAŞARILARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ANALİZİ TOSLAK, ALİ Yüksek Lisans Tezi, İngiliz Dili Eğitimi Tez yöneticisi: Doç.Dr.Tokay Gedikoğlu Aralık, 1994, 94 Sayfa Bu Çalışma Gaziantep Üniversitesi Hazırlık Bölümü öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin Türkçe yeterlilikleri ve yabancı dil öğrenmelerindeki başarıları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Denek olarak tüm Hazırlık Bölümü öğrencileri alınmıştır. Türkçe yeterlilik ve yabancı dil öğrenmedeki başarı ile ilgili veriler, yeterlilik testleriyle toplanmış, aradaki ilişkiyi bulmak için korelasyon çalışması yapılmıştır.- Bu çalışmanın sonucunda öğrencilerin Türkçe sözcük ve gramer bilgi leriyle ingilizce sözcük ve gramer öğrenmelerindeki basanları arasında düşük ve istatistiksel olarak anlamsız ilişkiler bulunmuştur. Türkçe okuma anlama. becerileriyle ingilizce okuma anlama başarıları arasında da düşük ama istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Bilim Sayı Kodu: ELT 599 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF THE RELATIONSHIP BETWEEN LEARNER'S PROFICIENCY IN TURKISH AND SUCCESS IN LEARNING ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE IN THE PREPARATORY SECTION AT THE UNIVERSITY OF GAZİANTEP TOSLAK, ALİ M. A. In English Language Teaching Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Tokay Gedikoglu December, 1994 94 pages This study is an attempt to investigate the relationship between learners' proficiency in Turkish and success in learning English as a foreign language in Preparatory Section of the University of Gaziantep. The subjects were the total population of the Preparatory Section students. Data on Turkish and English proficiency were gathered by means of proficiency tests. A correlational study was conducted to research the relationship between proficiency in Turkish and success in learning English. The findings of the study indicated that there was a low and statistically insignificant relationship between students' proficiency in Turkish vocabulary and success in learning English vocabulary; and students' proficiency in Turkish structure and success in learning English structure. A low but statistically significant relationship between proficiency in Turkish reading comprehension and successs in English reading comprehension was also obtained. Science Code:ELT 599 t»