İzmir bölgesindeki acentaların Türk mevzuatına göre işlerlikleri, sorumlulukları ve bunların uluslararası deniz taşımacılığı ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 41045
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET 8300 Km. sahil şeridi bulunan ülkemizde deniz eğitimi paralelinde deniz bilincinin yerleşmesi için son zamanlarda çalışmalar hızlandırılmıştır. Türkiyemizde denizciliğin istenen düzeyde olmasını sağlamak amacı ile gelişmiş ülkeler örnek almarak ülkemize daha fazla denizden menfaat sağlamak hedefimiz olmalıdır. Çok önemli gördüğümüz deniz acentliğinin görev ve yetkileri, önemi üzerinde çalışma yapılmıştır. Deniz sektörünün bu vazgeçilmez en önemli dalında maalesef Türk Ticaret Kanunu'nun“Deniz Ticareti”ile ilgili IV. Kitabında tarifinden başka birşey yoktur. Bu konuda da çok az yayın mevcut olup, görüleceği üzere pek çok ayrı kanunlar ve tüzüklerle sektör idare edilmeye çalışılmaktadır. Tezimde denizi sektörünün bir numaralı unsuru olan gemiye de yer verilmiştir. Tipleri, dünya ve ulusal deniz ticaret filosu, gemi inşa sanayii, denizcilik kuruluşları, hakkında da özet bilgiler takim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Education of maritime is improved during last few years in our country which has 8300 km. sea shore. In order to get more advantages from the sea we should use patterns of developed countries methods. I worked on shipping agency's responsibilities power and duty which I find it quite important. Unfortunately; Shipping Agency which is very important in maritime sector, you can't find anything about shipping agency except few sentences. In Turkish maritime commercial law since there are just a few printed publication in these subject, shipping agency sector managed in different laws, rules and regulations up till now. In a very short time we need a Ministery of Maritime that can solve all above problems. M/V which is very important in maritime sector is placed in my research and also summary of type of vessels, universal commercial maritime fleet, vessel constraction cooperation, included martime facilities.