A model proposal for performance measurement and performance rating for mutual funds
Yatırım fonlarının performanslarının ölçülmesi ve fon performanlarının derecelendirilmesi konusunda bir model önerisi
- Tez No: 410487
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK LEVENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de fonların performansını ölçebilecek bir rating sisteminin ortaya konulacak ve bu sistemin fon performanslarını belirlemedeki başarısı analiz edilecektir. Bu amaçla yatırım fonları içerisindeki Hisse ve Tahvil/Bono gibi iki önemli fon grubunun 2009-2012 yılı verileri alınmıştır. 77 farklı fon performans ölçütü ile fonların performansları ölçülmüştür. Bu ölçütlerden bazıları benzer perspektiften performans ölçmektedir. Fon performansı iki ana methodla ölçülmüştür. İlk olarak, 77 kriter 7 grupta sınıflanmış ve AHP yöntemi kullanılarak aralarından 19 kriter seçilmiştir. Kriterlerin önem dereceleri dikkate alınarak bütünleşik bir rating metodolojisi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Sonuçta 100 üzerinden bir puanlama ile 7 alt ve 1 ana rating kategorisi olmak üzere her fonun günlük 8 farklı rating değerine ulaşılmıştır. Bulunan rating değerleri kullanılarak her ay sonu en iyi performans gösteren 3 fona yatırım yapıldığında fon gurubunun ortalamasının üzerinde getiri elde edilip edilmediği incelenmiştir. Yöntemin subjektifliğini kontrol amaçlı Fuzzy Logic Topsis yöntemi ile derecelendirme tekrarlanmıştır. Her iki yöntemle elde edilen rating sonuçları ve geliştirilen rating sisteminin performansı test edilmiştir. Son olarak A-GARCH yöntemi kullanılarak elde edilen standart sapmaları baz alarak belirlenen, tek parametreye bağlı performans ölçümü ile kurulan yatırım stratejisinin sonuçları AHP ve TOPSIS ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study will be carried out to put forward a rating system that can measure performance of funds in Turkey, and to analyze whether or not this system can be used in investment decisions. For this purpose, the data of years 2009 - 2012 of two significant fund groups like Stock and Bill/Bond in mutual funds were taken from matrix data provider. Performances of funds were measured on criterion basis through 77 different fund performance criteria. Not all of 77 criteria evaluate funds from different aspects; some criteria measure performance from quite similar perspectives. Therefore; 77 criteria were classified in 7 groups, and 19 criteria were selected from them. It was aimed to develop an integrated rating methodology by taking significance degrees of criteria into consideration. Weighting of analysis criteria in rating system was determined via AHP and Fuzzy Logic Topsis method. In conclusion; 8 rating values, 7 sub and 1 main rating categories, were reached for each day through a scoring over 100. Whether or not a return could be obtained above a fund group average when investment is made in 3 funds showing best performances in the end of each month was examined through use of the rating values determined. The rating results obtained via both methods, and investment performances of the rating system developed were tested. For robustness of the study standard deviations obtained from an A-GARCH model are used to mimic the same investment strategy based on a single performance measure.