Time series analysis of the interest rate dynamics with the stochastic, econometric and econophysics models
Faiz oranı dinamiklerinin stokastik, ekonometrik ve ekonofizik modelleri ile zaman serisi analizi
  1. Tez No: 410486
  2. Yazar: SELÇUK BAYRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Faiz oranlarının dinamiği, özellikle makroiktisadi politika yapımı, türev fiyatlandırması, korunma ve sabit gelirli kağıtların risk yönetiminde olmak üzere, iktisat ve finans için önemli bir rol oynamaktadır. Gelişmiş piyasalaraki faiz oranlarının dinamiğini incelemeye adanmış birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalar, Birleşik Devletler başta olmak üzere, gelişmiş piyasalardaki faiz oranlarının önemli özelliklerini sergilemektedir. Faiz oranlarının dinamiği literatürde gelişmiş piyasalar için iyi araştırılmasına rağmen, gelişmekte olan piyasalar ve Türkiye için yeterli sayıda çalışma mevcut değildir. Bu tezin temel amacı, Türkiye faiz oranı ve faiz oranı oynaklığının davranışlarını sürekli zaman stokastik ve ekonometrik modelleri kullanarak, incelemektir. Bu tez bağımsız dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, faiz oranı oynaklığını analiz etmek için, Levy süreçleri tarafından sürüklenen bir genelleştirilmiş kendine bağımlı koşullu oynaklık (GARCH) modeli tanıtmaktadır. Bölüm 2 de, faiz oranlarının, uzun-hafıza, kendine-benzerlik ve ölçekleme özellikleri incelenmiştir. Veri olarak, TCMB ve FED gösterge bonolarının, Ekim 2003 - Ocak 2013 tarihleri arasındaki günlük bazda oranları kullanılmıştır.Faiz oranı serilerinin çoklu-fraktal özellikleri Bölüm 3'de araştırılmıştır. Bu amaç için, MFDMA metodu kullanılmıştır. Bölüm 4'te, uzun-dönem faiz oranlarının arasındaki ilişkinin incelenmesinde çeşitli dalgacık (wavelet) analiz bazlı modeller kullanılmıştır. Ampirik analiz için, Türkiye ve dört büyük ekonominin (Almanya, ABD, Birleşik Krallık ve Japonya) 5-yıl vadeli hükümet bono faizlerinin haftalık verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dynamics of interest rates play an important role in economics and finance, especially in macroeconomic policy making, derivative pricing, hedging and risk management for fixed income securities. There is a massive amount of literature which were devoted to modeling the dynamics of interest rates in developed markets. These studies show some important properties of spot interest rates in developed financial markets, especially in the U.S. markets. While the interest rate dynamics has been well documented in the literature for the developed markets, there has been not enough study on interest rate dynamics in Turkey and other developing countries. The main purpose of this dissertation is to characterize the behaviour of Turkish interest rates and interest rate volatility with utilizing continuous-time econometric and stochastic models. This dissertation consists of four independent chapters on modeling of interest rates and interest rates volatility. The first chapter of the dissertation introduces a Levy driven continuous-time GARCH(1,1) model to analyze the volatility characteristics of Turkish interest rates. We investigated the long-memory, self-similarity and scaling characteristics of the daily rates on Turkish and US benchmark bonds in Chapter 2. Multifractal properties of the international bond yield series have been examined in this study. For this purpose, we resort to MFDMA method. In chapter 4, we present several wavelet based methods to investigate the co-movements of long-term interest rates between Turkey and four developed (Germany, Japan, USA and UK) markets.